До Міжнародного дня рідної мови на факультеті української філології відбулися урочистості під гаслом «О слово рідне, що без тебе я!». До організації і проведення знакового для української культури й історії свята були залучені студенти-іноземці та студенти-першокурсники групи УАФ-18 на чолі з куратором – доц. Малюгою Н. М.
Люди говорять різними мовами, їх нараховується близько 7 тисяч (у довіднику Ethnologue: Languages of the World за 2018 рік указано 7097 мов). Мовознавці попереджають: у ХХІ столітті вимруть або опиняться на межі вимирання 90 % мов світу. З тієї великої кількості мов 95 % припадає на дуже малу частину населення світу. За даними ЮНЕСКО, ними розмовляє всього 4 % людства.
Історія свята рідної мови, на жаль, має трагічні витоки. Цей день із присмаком гіркоти. 21 лютого 1952 року в Пакистані в провінції Бангладеш влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеш проголошено днем полеглих за рідну мову. Нині кількість мовців бенгалі, за оцінками різних фахівців, становить від 170 млн до 211 млн (включно з тими, для кого вона є другою), у списку мов за кількістю носіїв вона посідає 6 місце. Бенгалі має статус офіційної в Бангладеш та в штаті Західна Бенгалія на північному сході Індії.
В Україні функціонує близько 20 мов. Іншими мовами, окрім української та російської, говорять трохи більше 1 млн. наших співвітчизників.Визнання й пошана всіх мов є шляхом до збереження миру. Кожна мова самобутня. Вона формує нашу свідомість, насичує закладеною в ній культурою. Рідна мова – то духовне багатство, яке передається від покоління до покоління і несе в собі народну мудрість, славу, культуру і традиції.
До присутніх зі словом звернулися ректор КДПУ проф. Шрамко Я. В. та завідувач кафедри української мови проф. Колоїз Ж. В. Знавцям рідної мови вручили грамоти. Цього року вперше охочі викладачі з інших факультетів та працівники різних структурних підрозділів університету мали змогу у віддаленому режимі в тестовій формі перевірити свої знання. Окрім того, на святковий концерт завітали учні Криворізької школи №72 та Криворізького науково-природничого ліцею.
Вочевидь, організаторам й учасникам дійства імпонує вислів Анатолія Бортняка: «Мов поганих не існує в світі, Є лише погані язики». Завершили свято до болю щемкими словами Расула Гамзатова: «Для мене мови народів – як зірки на небі. Я не хотів би, щоб усі зірки злилися в одну величезну зірку, що займає півнеба. На те є сонце. Але хай сяють і зірки. Хай у кожної людини буде своя зірка». І в руках студентів «спалахнули» зірки – рукотворний Чумацький Шлях, шлях нашої доби!