АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ - це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень. Закон України "Про освіту". Стаття 42. Академічна доброчесність
ЧЕСНІСТЬ, ДОВІРА, СПРАВЕДЛИВІСТЬ, ПОВАГА, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ - це ті ключові цінності, без яких унеможливлюється освітньо-наукова діяльність в Університеті. |
Попередження, а не притягнення до академічної відповідальності - ось головна теза університетської політики щодо забезпечення академічної доброчесності усіма учасниками освітнього процесу, яка є важливою складовою внутрішньої системи забезпечення якості вищої освіти.
Загальні засади щодо принципів професійної та наукової етики регламентовані Положенням про систему внутрішнього забезпечення якості вищої освіти у Криворізькому державному педагогічному університеті (розділ 7), Кодексом академічної доброчесності КДПУ.
Дотриманню академічної доброчесності в університеті сприяє, в першу чергу, проведення числених заходів щодо роз'яснення переваг доброчесної поведінки, популяризації цінностей, політик та процедур академічної порядності. А вони, в свою чергу, чітко визначені та зрозумілі, і зафіксовані в таких документах: 1) Положення про запобігання та виявлення академічного плагіату в наукових працях працівників КДПУ , де окреслено процедуру публікацій у виданнях університету, а авторів наукових праць зорієнтовано на відповідальність за порушення академічного етикету; 2) Положення про запобігання та виявлення академічного плагіату в роботах здобувачів вищої освіти Криворізького державного педагогічного університету, де зазначено види порушень академічної доброчесності здобувачами вищої освіти, шляхи запобігання плагіату і відповідальність за порушення норм академічної доброчесності.
Запобігання академічного плагіату забезпечується шляхом інформування, контролю, вибіркової перевірки й оприлюднення праць здобувачів. Конкретизовані заходи для аспірантів передбачені у Положенні про підготовку здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у Криворізькому державному педагогічному університеті.
Як інструменти запобігання академічній недоброчесності на всіх освітньо-наукових програмах використовуються: інформування здобувачів вищої освіти щодо неприпустимості плагіату та інших форм недоброчесної поведінки; інформування науково-педагогічних працівників щодо необхідності запобігати академічній недоброчесності під час вивчення освітніх компонентів; система рецензування науково-дослідницької роботи; обговорення наукових публікацій аспірантів та окремих розділів дисертаційних робіт на засіданнях кафедрального семінару.
В університеті задля перевірки праць здобувачів вищої освіти використовуються: рекомендована МОН України програми Unicheck, яка надається університету безкоштовно, та Strikeplagiarism – на договірних умовах.
Популяризація академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти відбувається через проведення просвітницьких заходів. Цій меті слугують і модулі окремих навчальних дисциплін навчального плану аспірантури, що присвячені розвитку та удосконаленню навичок академічного письма та дотримання наукової етики, а саме: Академічне письмо та риторика та Іноземна мова академічного спрямування.
Окрім того, систематичну перевірку наукового тексту (статті, змісту дисертаційної роботи) здійснює науковий керівник та рецензенти. Результати перевірки є підставою для надання рецензії на наукову працю здобувача, на етапі попередньої експертизи дисертації - для підготовки висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації здобувача ступеня доктора філософії.
Plag - БЕЗКОШТОВНИЙ СЕРВІС ПЕРЕВІРКИ АКАДЕМІЧНИХ ТЕКСТІВ НА ПЛАГІАТ
Задля інформування здобувачів на сайті університету в рубриці Наука → Академічна доброчесність, як і на сторінці відділу аспірантури та докторантури, розміщені інформативні матеріалами та презентації.
У Положенні про запобігання та виявлення академічного плагіату в роботах здобувачів вищої освіти КДПУ зазначається, що встановлення факту порушення здобувачем вищої освіти ступеня доктора філософії принципів академічної доброчесності є підставою про прийняття рішення про недопущення кваліфікаційної праці (дисертації) до захисту, або зняття із захисту, або відмови у присудженні наукового ступеня.
Відповідальність за виявлені факти порушення правил академічної доброчесності у навчально-наукових і науково-дослідницьких працях покладено на автора й керівника роботи. У разі виявлення фактів порушення правил академічної доброчесності в роботах здобувачів вищої освіти на керівників можуть накладатися дисциплінарні стягнення за порушення трудової дисципліни відповідно до ст. 147 Кодексу Законів про працю України та Правил внутрішнього розпорядку Університету.