АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ - це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень. Закон України "Про освіту". Стаття 42. Академічна доброчесність
ЧЕСНІСТЬ, ДОВІРА, СПРАВЕДЛИВІСТЬ, ПОВАГА, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ - це ті ключові цінності, без яких унеможливлюється освітньо-наукова діяльність в Університеті. |
![]() |
Попередження, а не притягнення до академічної відповіідальності - ось головна теза університетської політики щодо забезпечення академічної доброчесності усіма учасниками освітнього процесу, яка є важливою складовою внутрішньої системи забезпечення якості вищої освіти.
Загальні засади щодо принципів професійної та наукової етики регламентовані Положенням про систему внутрішнього забезпечення якості вищої освіти у Криворізькому державному педагогічному університеті (розділ 7) (https://drive.google.com/file/d/13M-KMJTuXHQugZzbLT3ba8Ia4hA__ocp/view).
Дотриманню академічної доброчесності в університеті сприяє, в першу чергу, проведення числених заходів щодо роз'яснення переваг доброчесної поведінки, популяризації цінностей, політик та процедур академічної порядності. А вони, в свою чергу, чітко визначені та зрозумілі, і зафіксовані в таких документах: 1) Положення про запобігання та виявлення академічного плагіату в наукових працях працівників КДПУ https://drive.google.com/file/d/1k9mVIwTpgMx-KEwhq06k58b0PbBGA_sa/view), де окреслено процедуру публікацій у виданнях університету, а авторів наукових праць зорієнтовано на відповідальність за порушення академічного етикету; 2) Положення про запобігання та виявлення академічного плагіату в роботах здобувачів вищої освіти Криворізького державного педагогічного університету (https://drive.google.com/file/d/1z6JqT8fU4UpmZJ3IfnYK5OlOCtUSQv0t/view), де зазначено види порушень академічної доброчесності здобувачами вищої освіти, шляхи запобігання плагіату і відповідальність за порушення норм академічної доброчесності.
Запобігання академічного плагіату забезпечується шляхом інформування, контролю, вибіркової перевірки й оприлюднення праць здобувачів. Конкретизовані заходи для аспірантів передбачені у Положенні про підготовку здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у Криворізькому державному педагогічному університеті (https://drive.google.com/file/d/162bABHsrsSgx4UnMwxOJpYgX49i28CX5/view).
Як інструменти запобігання академічній недоброчесності на всіх освітньо-наукових програмах використовуються: інформування здобувачів вищої освіти щодо неприпустимості плагіату та інших форм недоброчесної поведінки; інформування науково-педагогічних працівників щодо необхідності запобігати академічній недоброчесності під час вивчення освітніх компонентів; система рецензування науково-дослідницької роботи; обговорення наукових публікацій аспірантів та окремих розділів дисертаційних робіт на засіданнях кафедрального семінару.
В університеті задля перевірки праць здобувачів вищої освіти використовуються: рекомендована МОН України програми Unicheck, яка надається університету безкоштовно, та Strikeplagiarism – на договірних умовах.
Популяризація академічної доброчесності серед здобувачів вищої освіти відбувається через проведення просвітницьких заходів. Цій меті слугують і модулі окремих навчальних дисциплін навчального плану аспірантури, що присвячені розвитку та удосконаленню навичок академічного письма та дотримання наукової етики, а саме: Академічне письмо та риторика та Іноземна мова академічного спрямування.
Окрім того, систематичну перевірку наукового тексту (статті, змісту дисертаційної роботи) здійснює науковий керівник та рецензенти. Результати перевірки є підставою для надання рецензії на наукову працю здобувача, на етапі попередньої експертизи дисертації - для підготовки висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації здобувача ступеня доктора філософії.
Задля інформування здобувачів на сайті університету в рубриці Наука → Академічна доброчесність (https://kdpu.edu.ua/nauka/akademichna-dobrochesnist/novyny.html), як і на сторінці відділу аспірантури та докторантури, розміщені інформативні матеріалами та презентації. Відділом аспірантури та Радою молодих учених проводилися семінари з академічної доброчесності, відповідно, у 2018, у 2020 рр. (https://kdpu.edu.ua/nauka/rada-molodykh-uchenykh/novyny/10334-naukovo-metodychnyi-seminar-akademichna-dobrochesnist-vid-teorii-do-praktyky.html). 29 березня 2021 року відбувся тренінг з академічної доброчесності для здобувачів третього освітньо-наукового рівня, який проводила проректор з наукової роботи Гаманюк В.А. (https://kdpu.edu.ua/aspirantura/pro-aspiranturu/novyny-ta-anonsy/14977-aspirantura-treninh-z-akademichnoyi-dobrochesnosti.html).
У Положенні про запобігання та виявлення академічного плагіату в роботах здобувачів вищої освіти КДПУ зазначається, що встановлення факту порушення здобувачем вищої освіти ступеня доктора філософії принципів академічної доброчесності є підставою про прийняття рішення про недопущення кваліфікаційної праці (дисертації) до захисту, або зняття із захисту, або відмови у присудженні наукового ступеня.
Відповідальність за виявлені факти порушення правил академічної доброчесності у навчально-наукових і науково-дослідницьких працях покладено на автора й керівника роботи. У разі виявлення фактів порушення правил академічної доброчесності в роботах здобувачів вищої освіти на керівників можуть накладатися дисциплінарні стягнення за порушення трудової дисципліни відповідно до ст. 147 Кодексу Законів про працю України та Правил внутрішнього розпорядку Університету.
У Положенні про здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у КДПУ (п. 3.15.) зазначається: особа, щодо якої встановлено факт порушення академічної доброчесності, не може бути призначена науковим керівником. Науковий керівник у разі виявлення факту порушення ним академічної доброчесності втрачає право здійснювати наукове керівництво аспірантом. Відповідальність за своєчасне виявлення фактів порушення правил академічної доброчесності покладається на завідувача профільної кафедри.
- Автор: Завідувач аспірантури та докторантури
- Перегляди: 874
Проблеми академічної доброчесності в освіті й науці (Презентація)
- Автор: Завідувач аспірантури та докторантури
- Перегляди: 672