Прес-центр

Наука взаємодій та перетворень: інтерв’ю із завідувачем кафедри хімії та методики її навчання Т. В. Старовою (до Міжнародного дня жінок і дівчат у науці)

11 Лютого 2022, 07:58

Роль жіноцтва стає дедалі вагомішою в усіх сферах суспільного виробництва. Чимало жінок знаходять своє покликання в царині наукового знання. Напередодні Міжнародного дня жінок і дівчат у науці прес-центр поспілкувався з представницею академічного жіноцтва, яка очолює кафедру хімії та методики її навчання – кандидатом хімічних наук, доцентом Тетяною Валеріївною Старовою.

– У світі дуже багато цікавих корисних наук, кожна з яких має величезний потенціал. Чому Ви обрали саме хімію – до того ж, не тільки власне науку, а кар’єру викладача цієї дисципліни?

 – Все почалося з дитинства. Наші професійні вподобання визначаються під час дитячих ігор, і вже тоді я виявляла схильність до вчителювання. Стати викладачем мене надихнула, зокрема, моя шкільна вчителька хімії, Гопкало Нона Степанівна – непересічна особистість, яка вміла зацікавити своїх учнів. Мене вразив її приклад принциповості щодо оцінювання знань: не вивчив матеріал – твій статус відмінника не врятує від двійки – і навпаки, якщо знаний «двійочник» дійсно добре опанував матеріал, він отримував п’ятірку. Це відіграло певну роль у моєму становленні як педагога.

– Якими є сучасні студенти – майбутні фахівці з хімії? Що їх мотивує, про що вони мріють, які кар’єрні плани мають?

– Сучасні студенти нашої спеціальності Середня освіта (Хімія) приходять до нашого університету з різними цілями, планами, мріями. У деяких бачу в очах вогник цікавості саме до вчительської праці: вони розпитують, як подати дітям певний матеріал, бажають дізнатися про тонкощі методики; з третього курсу можуть займатися репетиторством. Траєкторію їх подальшого професійного розвитку вже можна простежити. Деякі студенти не планують учителювати, але бажають отримати вищу педагогічну освіту, щоб реалізувати себе в різних інших сферах, адже освітянський фах є універсальним. Це можуть бути кар’єри банківських працівників – операторів, оскільки наші студенти успішно опановують комп’ютерні технології, посади фахівців хімічних лабораторій тощо. Тому сьогодні за нашою спеціальністю навчається контингент студентів з різними мотивами, які видно через призму їх активності під час семестрової діяльності.

– Чи вважаєте Ви хімію однією з важливих наук майбутнього? Які її розділи, на Вашу думку, стануть найбільш актуальними для наступного покоління?

– Хімія – це наука, яка вивчає чимало процесів і відіграє надзвичайно важливу роль у галузі виробництва, сільського господарства, фармакології тощо, від успішного функціонування яких залежить стабільність економіки нашої держави. Промисловість забезпечує сталий розвиток цілих регіонів, а для багатьох галузей сучасної індустрії хімія є базовою наукою. Сьогодні ми вже маємо розуміння, як успішно використовувати наукові результати хіміків у різних сферах промислового виробництва: це й органічний синтез задля здешевлення споживчих товарів через заміну натуральних складників, й використання певних речовин у галузях медицини, новітніх технологій для наших помешкань тощо. Теоретично про ці можливості було відомо й раніше, але для їх практичного втілення бракувало матеріалів. Природні матеріали досить вартісні й не всі верстви населення можуть ними користуватися. Саме відкриття в галузі хімії дозволили зробити необхідні матеріали доступними для кожної людини. Але це має й негативні наслідки, зокрема екологічні. Дослідження й конкретні розробки, які зможуть допомогти розв’язати проблеми впливу виробництва на довкілля, сьогодні потребують значного фінансування, адже це – робота на перспективу, задля нашого спільного майбутнього.

Повертаючись до теми сьогоднішнього свята – розкажіть, будь ласка, наскільки охоче студентки, які вивчають хімію в нашому університеті, долучаються до наукового пошуку. І кого нині більше в професії – чоловіків чи жінок?

– У нас на факультеті, можна сказати, гендерний паритет: приблизно порівну чоловіків і жінок. Представників чоловічої статі сьогодні вже більше, завдяки появі спеціальності 014 Середня освіта (Фізична культура). А ось на хімічному напрямку підготовки переважають дівчата; можливо, це пов’язано зі специфікою нашого педагогічного ЗВО. Щодо студентської науки, тут також маємо збалансоване представництво юнаків і дівчат. Чимало наших студентів і студенток із задоволенням беруть участь у загальноміських профорієнтаційних заходах, де презентують результати своєї фахової підготовки в КДПУ. Хочеться побажати всім здобувачам вищої освіти, незалежно від статі, постійно відкривати для себе нові грані науки й наполегливо працювати над здійсненням своїх мрій!

Залишити коментар

Ярослав Шрамко
ректор університету, професор
Ганна Віняр
директорка бібліотеки (2009 - 2022 роки)
Прес-центр
Прес-центр
Єлизавета Кучерган
викладачка кафедри фізичної культури та методики її викладання (2016 - 2022 роки)
Дмитро Бобилєв
завідувач кафедри математики та методики її навчання, доцент
Тетяна Крамаренко
доцент кафедри математики та методики її навчання
Валерія Безуглова
аспірантка кафедри соціології та масових комунікацій, кореспондентка прес-центру
Едуард Євтушенко
в. о. завідувача кафедри ботаніки та екології, доцент
Календар подій
Останні статті
Популярне
Зворотний зв'язок
Лютий 2025
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28