Кафедра початкової освіти – це потужний колектив викладачів-однодумців, який забезпечує фахову підготовку студентів психолого-педагогічного факультету за двома ступенями вищої освіти – бакалавр та магістр за спеціальністю «Початкова освіта» з додатковими спеціальностями «Психологія» та «Іноземна мова (англійська)», спеціалізаціями «Фізичне виховання» та «Інформатика».
Кафедра початкової освіти як окремий структурний підрозділ університету розпочала свою роботу 1 квітня 1983 року. До цього часу, майже від самого початку існування факультету підготовки вчителів початкових класів, її викладачі були членами кафедри російської і української мов.
На кафедрі викладаються методичні й практичні дисципліни, які відповідають змісту програм початкової школи, порівняльна педагогіка та педагогіка початкової освіти, інші педагогічні дисципліни, культура наукового мовлення, методика виховної роботи тощо.
Навчальні дисципліни мають необхідне методичне забезпечення відповідно до стандартів освіти. До послуг студентів – спеціалізовані кабінети природознавства, естетичного виховання, методики трудового виховання, української мови з методикою викладання, російської мови з методикою викладання, математики тощо. У фонді кафедри – найновіші підручники, навчальні посібники, журнали, словники, довідкова література.
Досвідчені викладачі кафедри є кураторами академічних груп. Вони допомагають студентам організувати не тільки продуктивне навчання, а й цікаве дозвілля. Кращі з кращих беруть участь у студентських конференціях, конкурсах, олімпіадах, де посідають призові місця.
Крім навчально-виховної роботи, викладачі кафедри плідно працюють над комплексною темою «Формування ключових і предметних компетентностей засобами сучасних освітніх технологій» та над індивідуальними темами досліджень. Науковці беруть активну участь у міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференціях, забезпечують науково-методичну й практичну підтримку впровадженню стандартів Нової української школи, постійно співпрацюють з педагогами середньої освітньої ланки.
Наукові результати членів кафедри відображені у щорічному випуску збірника наукових праць, у численних статтях, опублікованих у фахових виданнях України й зарубіжжя, а також у науково-методичних посібниках та підручниках для початкової та вищої школи.