newbooks19 1

5 листопада 2019 року в читальній залі бібліотеки Криворізького педагогічного зібралися історики й небайдужі до історії Дніпропетровщини представники громадськості, щоб узяти участь у презентації нових видань, створених науковцями університету, – колекцій документальних свідчень подій української історії 1928-1933 й 1939 – середини 1950-х років.

newbooks19 2

Студенти І, ІІ і V курсів спеціальності «Історія», викладачі університету й працівники бібліотеки зустрілися з укладачами цих книг – професором кафедри історії України та правознавства, д. і. н. Н. Р. Романець і старшим викладачем кафедри історії України та правознавства, к. і. н. Р. П. Шляхтичем. На початку зустрічі пані Романець зауважила, що наукові дослідження є необхідною складовою діяльності закладу вищої освіти, підкреслила важливість роботи в архівах – невід’ємної частини місії фахівця-історика.

newbooks19 3

Наталя Радомирівна розповіла присутнім про історію створення збірників документів із серії «Реабілітовані історією». Об’єднані загальною назвою «Трагічне минуле: документи свідчать», ці книги знайомлять з історичною правдою життя селянства часів «великого перелому». «Збереження документів дозволить нам написати нашу справжню історію», – наголосила Н. Р. Романець. Перша частина видання – «Селянство Придніпров’я в умовах сталінського тоталітарного режиму (1928-1933 рр.)» – розкриває зміст документів, які свідчать про справжнє ставлення селянства до примусової колективізації, висвітлюють настрої мешканців регіону, історію їхнього опору та придушення селянських виступів, знайомлять із селянським фольклором доби «великого перелому». На учасників зустрічі чекав перегляд добірки оцифрованих архівних документів, серед яких є й картки обліку розкуркулених селян, аналіз відомостей з яких свідчить про надзвичайно великий відсоток українців серед переселених мешканців регіону – фактичну зміну національного складу Дніпропетровщини.

newbooks19 4

Р. П. Шляхтич переконаний: «Історія неможлива без ґрунтовної джерельної бази. Сьогодні продукується велика кількість міфів, і лише безпосереднє ознайомлення з документами дозволить дізнатися справжні історичні факти». Науковець представив другу частину нового видання – «Радянські репресії проти націоналістичного підпілля Дніпропетровщини (1939 – середина 50-х років ХХ ст.), яка містить добірку автентичних документів доби – агентурні матеріали НКВС й протоколи допитів, матеріали слідства й тексти вироків, свідчення про фабрикації справ і застосування тортур, документальні докази масштабів терору проти націоналістичного підпілля.

newbooks19 5

Емоційна зустріч нікого не залишила байдужим. Укладачі подарували примірники нових видань бібліотеці КДПУ та книгозбірням міста. Завдяки науковцям Криворізького педагогічного унікальні історичні документи тепер у вільному доступі й чекають на своїх дослідників.

Дякуємо науковцям за збереження історичної правди!