history war 1

Друга світова війна – це величезна трагедія в історії людства, яка зламала долі багатьох невинних. Викладачі, працівники та студенти Криворізького педагогічного, захищаючи свою Батьківщину, показали незламність духу та патріотизм. Прес-центр продовжує серію публікацій до 90-річчя університету, присвячену найважливішим датам і постатям Криворізького педагогічного.

З початком німецько-радянської війни 1941-1945 рр., Криворізький державний педагогічний інститут припинив свою роботу. Головною справою, яка об’єднувала людей тих часів, стала повна мобілізація та захист країни. Більшість викладачів, співробітників та студентів вишу пішли на фронт, вступили до підпільних груп та партизанських загонів. У перші серпневі дні 1941-го року, до початку окупації нашого міста, частково документація та обладнання інституту були вивезені вглиб країни – до східної частини СРСР, – а саме до м. Чкалова (сучасний Оренбург). У місті залишився книжковий фонд інститутської бібліотеки, який разом із фондами шкільних, рудничних бібліотек мав бути знищений. Працівник бібліотеки О. С. Бас та вчитель П. С. Спасов разом із місцевою інтелігенцією врятували інститутську бібліотеку від знищення окупаційною владою. Завдяки їх мужності та рішучим діям, 26 тисяч примірників навчальної літератури після визволення міста було передано інституту; це стало початком формування книжкового фонду бібліотеки у післявоєнний період.

history war 1

Терентій Федорович Горб (1944 – 1951)

Інститутське приміщення було зруйновано німецькими військами під час відступу, тому інституту довелося розташуватися у приміщенні СШ № 23 аж до 1966 року, поки не збудували новий навчальний корпус. Викладачі та студенти інституту допомагали ремонтувати книги та меблі, що постраждали під час військових дій, тому вже у вересні 1944 року було відновлено навчальний процес. Директором Криворізького педінституту став Терентій Федорович Горб, який очолював заклад з 1944 по 1951 рр. Майже через рік, у 1945 році, в педінституті навчалося 400 студентів, працювало 34 викладачі та відбувся перший післявоєнний випуск із 85 осіб.

history war 1

Криворізький педагогічний інститут. 1947 р.

Немало людей загинуло у тій війні та пам’ять про них досі живе в наших серцях. Викладачі та студенти свято шанують загиблих, які поіменно названі на меморіальній дошці у фойє. Завзятість та мужність студентів, викладачів та працівників, які захищали країну, відзначено державними нагородами. Зокрема, випускнику фізико-математичного факультету 1935 року Василю Федоровичу Скопенку присвоєне звання Героя Радянського Союзу. Після війни почалися роки кропіткої роботи з відновлення понівечених земель, суспільного та культурного життя.

10212
Календар подій
Останні статті
Популярне
Зворотний зв'язок