Єдність та стійкість: новорічне інтерв’ю з ректором КДПУ, професором Ярославом Владиславовичем Шрамком
У році, що минає, попри складнощі, спричинені повномасштабною війною, колектив Криворізького державного педагогічного університету наполегливо працював, зберігаючи високий рівень освітніх послуг і підготовки фахівців. Напередодні новорічних та різдвяних свят прес-центр поспілкувався з ректором університету Ярославом Владиславовичем Шрамком, щоб обговорити досягнення 2024 року та окреслити перспективи розвитку в майбутньому.
– Шановний Ярославе Владиславовичу, 2024 – уже третій рік, коли Ви даєте новорічне інтерв’ю в умовах війни. Як університет адаптувався до викликів цього року і які рішення було ухвалено для збереження якості освітнього процесу та сприяння студентським активностям?
– Це вже третій Новий рік, який ми змушені зустрічати в умовах повномасштабної війни. У цих умовах постають серйозні виклики перед усією країною, кожним громадянином і кожною установою, всіма закладами вищої освіти. Тому для нас важливо забезпечувати діяльність університету в максимально повному обсязі, виконуючи завдання, які ставлять перед нами держава, суспільство та громада.
Головне – це освітня діяльність. Навчання організовано у змішаному форматі, що поєднує дистанційну та аудиторну форми. Ми докладаємо зусиль, щоб дистанційне навчання було якісним і повноцінним. Особливу увагу приділяємо практичним і лабораторним заняттям для спеціальностей, де це необхідно, з урахуванням усіх вимог безпеки.
Попри складні умови, ми намагаємося підтримувати студентське життя. Масові заходи в університеті обмежені, але завдяки активній співпраці студентського клубу та профспілкової організації вдалося провести низку подій. Серед них – студентський бал і Фестиваль городового козацтва, які відбулися за межами університету. Усі заходи, які ми проводимо, мають благодійну спрямованість. Ми продовжуємо працювати для підтримки студентів і забезпечення якісного освітнього процесу, налаштовуємо нашу спільноту на перемогу.
– Яку подію 2024 року Ви можете назвати як визначну для розвитку КДПУ? Як ця подія засвідчує рух університету вперед навіть у надскладних умовах війни?
– Цьогоріч Міністерство освіти та науки України вперше провело моніторинг працевлаштування випускників закладів вищої освіти України. Цей моніторинг базувався на об’єктивних показниках, отриманих через Пенсійний фонд, що дозволило уникнути суб’єктивності звітів. Зокрема, враховувалися дані про офіційне працевлаштування випускників, які сплачують внески та податки.
Моніторинг оцінював відсоток випускників за рік, які працевлаштувалися за спеціальністю, що потребує вищої освіти. Наприклад, не враховувалися випадки працевлаштування, які не пов’язані зі здобутою освітою.
За результатами аудиту Криворізький державний педагогічний університет посів шосте місце серед усіх закладів вищої освіти України і перше серед педагогічних закладів вищої освіти. Цей результат свідчить про те, що університет ефективно виконує своє основне завдання – підготовку кваліфікованих кадрів, фахівців у галузі освіти – вчителів, викладачів та вихователів. Це вагоме досягнення, яке засвідчує якість роботи університету та його внесок у розвиток суспільства.
– Як КДПУ підтримував студентів, викладачів і співробітників, враховуючи як виклики безпеки, так і фінансову нестабільність у країні?
– Ми докладаємо всіх зусиль до організації роботи та освітнього процесу таким чином, щоб виконувати всі необхідні вимоги. Маємо відповідні нормативні документи та накази по університету, які регулюють організацію освітнього процесу й безпекові питання, зокрема реагування на сигнали повітряних тривог.
Попри складну фінансову ситуацію в країні, в університеті жодного зриву виконання фінансових зобов’язань цьогоріч не було. Ми працюємо над тим, щоб максимально збалансовано реагувати на ці виклики та ухвалювати необхідні рішення для забезпечення стабільності.
Наразі нам вдається зберегти фінансову стабільність. Ми дотримуємося графіків виплат – стипендій студентам, заробітних плат викладачам і працівникам структурних підрозділів. Сподіваємося, що така ситуація зберігатиметься й надалі.
– Яких наукових здобутків вдалося досягти у 2024 році? Чи вдалося університету зберегти та налагодити нові зв’язки з міжнародними партнерами в цей непростий період?
– Я вважаю, що результати 2024 року є логічним продовженням нашої попередньої роботи, адже науковий здобуток не може виникнути нізвідки. Для цього потрібна міцна база, а головним елементом цієї бази є наш кваліфікований науково-педагогічний склад, який забезпечує досягнення значних результатів.
Ми маємо суттєві досягнення, зокрема, високі місця в наукових рейтингах: наприклад, у рейтингу публікаційної активності в наукометричних базах даних, таких, як Scopus, де ми посідаємо 32 місце серед усіх закладів вищої освіти України. Також ми маємо кілька перспективних міжнародних проєктів, зокрема в межах програми Erasmus, до яких долучаються наші викладачі, студенти й аспіранти, які реалізують право на академічну мобільність у провідних європейських університетах.
Ці досягнення сприяють розвитку нашого університету з точки зору міжнародної співпраці та наукової діяльності, і це, безумовно, позитивно впливає на нашу подальшу роботу, враховуючи складні умови, в яких ми працюємо.
Варто зазначити, що у січні наступного року на університет чекає державна наукова атестація, в якій ми будемо брати участь разом з іншими закладами освіти. Атестація буде проходити за трьома напрямками: суспільні, мистецькі та математично-природничі науки.
– З якими пріоритетами університет вступає у 2025 рік? Що є головним у стратегічному плані розвитку КДПУ на найближчі роки?
– Маємо розуміти, що новий 2025 рік буде непростим, адже ми знаходимося в умовах екзистенційної війни. Тому всім нам необхідно власними зусиллями робити внесок у наші перемоги. Основним пріоритетом кожного має бути внесок у загальну, остаточну перемогу, яка, в будь-якому разі, неминуче настане. Це буде перемога України, перемога справедливості, істини та добра, що ототожнюється з перемогою над країною-агресором.
Саме тому й наступного року ми повинні докладати всіх зусиль, щоб розвивати наш Криворізький педагогічний як осередок освіти, просвітництва, національно-патріотичного виховання.
- Перегляди: 93
Залишити коментар
Щоб відправити коментар, вам необхідно авторизуватись.