Діяльність кафедри історії України та правознавства розпочалася на зорі нового тисячоліття – у жовтні 2000 р. Вже за два роки кафедра отримала власну аспірантуру й стала випусковою на новоствореному історичному факультеті. У 2015 р. відповідно до вимог МОН щодо викладання дисциплін правознавчого циклу кафедра історії України та правознавства отримала свою сучасну назву.
Кафедра є потужним осередком історичної науки. Наукову діяльність професорсько-викладацького складу орієнтовано на масштабні проекти: зокрема, кафедрою було започатковано такі події, як Всеукраїнська наукова конференція «Війна в історичній та індивідуальній пам'яті» та історико-краєзнавчі читання «Криворіжжя: погляд у минуле...».
На базі кафедри працює наукова лабораторія з дослідження актуальних проблем української історії, культури, правознавства та методики їх викладання. Її діяльність було розпочато за результатами досліджень професорсько-викладацького складу кафедри в рамках комплексної кафедральної теми «Суспільно-політичні процеси в Україні наприкінці ХІХ-ХХ ст.» і роботи науково-методичного семінару «Актуальні проблеми української історії та правознавства: питання теорії, методики та практики».
Відповідаючи на соціальний запит українського суспільства щодо відновлення історичної справедливості, члени кафедри активно долучаються до наукових розвідок із актуальних питань історії нашої держави: беруть участь у Державній програмі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією», приєднуються до реалізації українських і міжнародних грантів для виконання наукових проектів, працюють у закордонних архівах.
На базі кафедри активно проводяться наукові дослідження з історії краю, забезпечується практична підготовка здобувачів вищої освіти до професійної педагогічної та історико-краєзнавчої діяльності. Під час практики студенти оволодівають первинними навичками професійної екскурсійної роботи, працюють з краєзнавчим матеріалом, вивчають історико-культурну спадщину Криворіжжя й досвід історико-краєзнавчої роботи.
Однією з нових традицій кафедри є спільне з кафедрою всесвітньої історії проведення Студентських турнірів, на яких кожен майбутній фахівець отримує можливість висловити власну думку з приводу певних історичних подій та процесів. Кращі студенти-історики беруть участь в обговореннях у рамках турніру, під час яких не тільки поглиблюють свої знання, а й удосконалюють навички ведення наукової дискусії.