1 вересня 2000 року зі складу кафедри історії Криворізького педагогічного було виокремлено новий структурний підрозділ – кафедру всесвітньої історії. Досвідчені науковці й талановиті педагоги забезпечують освітній процес з низки історичних дисциплін і активно долучаються до наукових досліджень з актуальних питань всесвітньої історії.
Становлення кафедри відбувалося в непростий період формування сучасної системи української гуманітарної освіти. Серед наукових інтересів членів кафедри всесвітньої історії пріоритетними є події історії Європи та держав, у складі яких перебували українські землі, а також історія античності й Стародавнього Сходу – колиски світової цивілізації.
Кафедра бере активну участь у дослідженнях із проблем сучасної історичної науки, долучається до роботи міжнародних, всеукраїнських, регіональних і міжвузівських конференцій та семінарів. У рамках виконання кафедральних тем та індивідуальних досліджень постійно публікуються наукові й науково-методичні статті, укладаються навчально-методичні комплекси й посібники, створюються методичні рекомендації тощо.
З 2002 року раз на два роки кафедра організовує і проводить Всеукраїнські наукові конференції здобувачів вищої освіти та молодих учених «Гуманістичні цінності світових цивілізацій і проблеми сучасного світу», які є майданчиком для дискусій з питань людського буття, духовності, глобальних аспектів суспільного та історичного розвитку. До цих наукових подій долучаються студенти університетів та молоді науковці Дніпра й Кропивницького, Кам'янського й Запоріжжя, Вінниці й Луцька, Маріуполя й Харкова, Полтави й Тернополя, Херсона й Одеси, Умані й Черкас, інших міст України.
Важливим аспектом діяльності кафедри є індивідуальна робота зі студентами, залучення їх до наукових досліджень. Під керівництвом викладачів кафедри працюють проблемні групи й наукові гуртки. Протягом 2002-2019 рр. здобувачі вищої освіти, науковими керівниками яких були викладачі кафедри всесвітньої історії, взяли участь більше ніж у 350 всеукраїнських, регіональних і міжвузівських конференціях, історичних читаннях, на яких успішно представили близько 400 наукових статей, тез і повідомлень. Випускники кафедри успішно проходять навчання в аспірантурах провідних освітніх і наукових закладів України, захищають дисертації й здобувають наукові ступені.
Колектив кафедри разом зі студентами-істориками активно долучається до подій громадського життя. Проводяться вечори студентських поезій, інтелектуальні ігри, екскурсії до музеїв, організовуються подорожі історичним місцями України, зустрічі з відомими постатями наукового й суспільного життя. За традицією кафедри на стародавньому кургані Ляхова могила щорічно відбувається імматрикуляція - посвята в історики й вручення студентських квитків.
Кафедра підтримує постійні партнерські контакти з гімназіями, ліцеями, школами та іншими закладами середньої та вищої освіти. Викладачі керують науковими роботами учнів, надають консультації вчителям, виконують обов’язки голів і членів журі, беруть участь у роботі методичних об'єднань викладачів історії та правознавства, є експертами й рецензентами під час проведення учнівських наукових конференцій, історичних читань, конкурсів, олімпіад тощо.