Кафедра історії
Факультет географії, туризму та історії

3b105545 350d 4d60 93ad 067153e29461

25 квітня 2024 року кафедра історії та музей історії КДПУ організували та провели історико-краєзнавчі читання.

Як зазначила у вступному слові завідувачка кафедри історії, канд. істор. наук Наталя Печеніна, - ми визначаємо важливою складовою нашої освітньої програми Історія та суспільствознавчі дисципліни те, що в ній враховано потреби нашого регіону при формуванні майбутніх фахівців освітньої сфери. Локальна історія, краєзнавча тематика і є тими напрямками, які сприяють успішності програми.

b931f89f 2881 4d74 bd7f ef9b59d925e0 1

Тематика доповідей структурована за хронологічним принципом, хоча і теми, і їх обговорення доводили, що розуміння сутності процесів потребують використання багатьох принципів.
Особливо ціннісним є те, що активними під час проведення конференції були студенти спеціальності Історія.

445e90fd abdb 4c8c 9bc2 4b056c523fd8297f1ef0 6814 4443 89fe a79bf7130cfe

25

Відео з виступом доктора історичнх наук Наталі Романець - на Fb сторінці спеціальності Історія

26271

11 грудня 2023 року в рамках вивчення дисципліни «Етнографія України» відбулась науково-практична конференція присвячена розшифруванню студентами сарматських тамг зі стели знайденої на Криворіжжі у 1887 році, біля залізничної станції Вечірній Кут. У конференції взяли участь студенти групи ІС-22 під керівництвом старшого викладача кафедри історії Ігоря Панафідіна.

Зображення3 

На конференції було представлено та захищено власні роботи з розшифрування сарматських тамг. Студенти демонстрували презентаційний матеріал про хід роботи дослідження, висновки та джерельну базу.

Зображення2

Зображення4

Окреме місце на конференції зайняли дискусійні питання від студентів одне одному. Виклад власних думок, орієнтування у темі, створення дискусійної атмосфери – першочергові критерії цікавої конференції.

Зображення1

У результаті проведеної конференції студентами були зроблені наступні висновки:

  • Розглянуто аллохтонні та автохтонні теорії походження досліджених сарматських тамг;
  • Обговорено концепції зв’язку сарматів з різними народами (кельтами, монголами, готами, слов’янами, населенням міст Пн. Причорномор’я);
  • Представлено різні теорії значення обраних тамг зі стели.
24105

26.10.2023 року на базі Криворізького державного педагогічного університету  відбувся міський конкурс науково-пошукових робіт «Історико-краєзнавча енциклопедистика рідного краю» серед здобувачів освіти закладів загальної середньої та позашкільної освіти у змішаному форматі. Конкурс започатковано у 2021 році і проводиться він щорічно під час шкільних осінніх канікул. Метою Конкурсу є збереження, вивчення й популяризація серед учнівської молоді знань про минуле та сучасне Криворізького регіону з урахуванням його самобутності й неповторності.

14

Конкурс проводиться за напрямами:

  • історичний;
  • географічний;
  • екологічний.

Журі конкурсу напряму історія -  Наталя Печеніна, завідувач кафедри історії, Лілія Задорожна, доцент кафедри історії та Андрій Тарасов, доцент кафедри історії.

На конкурс прислані роботи учнів гімназії № 55, 37, 22, 91, КНВК № 35 «Імпульс», геолого-краєзнавчого гуртка «Топаз» з КПНЗ «Палац дитячої і юнацької творчості Центрально-Міського району»

Переможці конкурсу

І місце - Божий дар, відданий людям (Пам'яті криворізького скульптора Анатолія Ярошенка)
Роботу виконав Мануков Валерій (Криворізька гімназія № 22)
Науковий керівник: Андрєєва Катерина Станіславівна, вчитель історії

1 істіст 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

іст 3

ІІ місце - Історія козацтва в топонімічних назвах міста Кривого Рогу

Роботу виконала Дашко Вікторія (Криворізька гімназія № 37)
Науковий керівник: Сухіна Наталія Юріївна,учитель української мови та літератури

іст 12

іст 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

іст 14

іст15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ місце - Військово-історичний музей Криворізької гімназії №91 як осередок патріотизму і громадянськості, духовності та єднання поколінь.

Роботу виконала Ігнатова Аріна (Криворізька гімназія №91)

Науковий керівник: Булгакова Валентина Анатоліївна, вчитель історії, керівник музею.

муз1

 іст муз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 муз3

 

23603

Курган "Ремонтирська могила" розташований на будмайданчику цеху № 2 заводу цементно-стружкової плити м. Кривого Рогу. 

Топографічно курган знаходився на вододілі рік Інгулець і Саксагань, в 7км на схід від лівого берегу р. Інгулець уверхів’ях балки 

Рековата. На момент розкопок насип з усіх сторін був підрізаний житловими будинками, дорогою і господарчими будівлями, на вершині 

встановлений пункт тріангуляції.  Курган мав вигляд сплощеної півсфери висотою 5,12м від денної поверхні, вершина згладжена, Пн схил крутий. 

Розміри з Пн на Пд складали 52м, зі сходу на захід 55м. Поверхня задернована, насип був споруджений  на горизонтальному майданчику. Для вивчення стратиграфії кургану були залишені 8 бровок, орієнтованих по лінії С-З .

курган 3

 

Опис знахідок: 1).Проколка з трубчастої кістки тварини, трикутної форми. Робочий край вістряпритуплений. Довжина 8,5см, 

максимальна ширина 1,6см. Реставрована фрагмент вінчика ліпного горщика. Вінчик прямий, потовщений, на плоско зрізаному зовні

краї розташований поглиблений орнамент  у вигляді рисок, що перетинаються під прямим кутом. Поверхня темно-сіра, злам темно-коричневий, в тісті дрібні зерна кварцу.

Результатом  стратиграфічних спостережень виявлено, що насип, який існував на момент розкопок, був створений в 5 прийомів: 

1-й пов’язаний з похованням № 3, 2-й - з похованням № 1, 3-й - з похованням № 9, 

4-й з похованням № 7, останній з похованням № 6.Насип 1. 

 

Джерело: Мельник О., Стеблина І. Кургани Криворіжжя. Кривий Ріг: ПП "Видавничий дім", 2012.

22742

Розташовувалася в 0,4км на схід від Криворізької вовнопрядильної фабрики та в 0,7км на захід від Криворізького комбінату хлібопродуктів №1, на території вагоноремонтного заводу. Складалася з 2 насипів, з’єднаних між собою валом. Сучасна висота кургану № 1 становить 2,25м, діаметр 46м.. На насипу кургану знаходилися стовпи лінії електропередач, на вершині – пункт тріангуляції, репер якого використовувався для прив’язки поховань. У кургані досліджено 7 захоронень: 4 ямних, 2 катакомбних , 1 - епохи пізньої бронзи. Відкритий лист на дослідження кургану був виданий на ім’я співробітника Криворізького музею О.О.Мельника.

Стратиграфія кургану. Первинний насип висотою 1,45м, розмірами 30х26м, був орієнтований по вісі ПнС-ПдЗ. Матеріал, з якого робився насип, являв собою крупноплямистий дрібнозернистий суглинок яскравого відтінку. В 4м на схід від поховання № 3 на давній поверхні виявлено округлу зольну пляму розмірами 1,1х0,95м, товщиною 9см. Складалася з перепаленого ґрунту червоного кольору та чорної золи. Другий насип споруджено над похованням № 1 ямного часу. В плані він мав вид розімкнутого півкільця діаметром до 30м, яке не перекривало вершину та західну сторону насипу. Ширина 11м. Третій насип був пов’язаний з ямним похованням 5, яке було впущене з поверхні попереднього. Він закінчив формування кургану і довів його висоту до 2,3м, діаметр до 40м. Зовнішні кордони насипу співпадають з контурами рову, з якого брався ґрунт для його спорудження. Рів у плані являв собою неправильне коло, внутрішній розмір якого складав 36м(Пн-Пд)х42м(З-С), ширина 6,5-8,5м. В материк заглиблений на 0,4-0,7м, на рівні давньої поверхні його глибина складала 1,2-1,5м. Заповнення – сухий щільний чорнозем. У заповненні вказаних виступів знайдено фрагменти кісток тварин, зуби коня. Вал, що з’єднував кургани 1 та 2 (насип якого на момент розкопок виявився знесеним), мав довжину 25м, ширину близько 22м, висоту 0,6м. Відстань між вершинами курганів – 40м, між полами – 7м, вал у розрізі доходив до висоти 1,0м. Він пов’язаний з похованням 4, впущеним у східний схил насипу кургану №1.

Поховання 1 – ямної культури, розташовувалося в 8,5м на ПнС від УЦ (А=380 ), на глибині 3,86м. Зроблене в ямі з уступом, що була впущена з поверхні першого насипу. Вона прямокутної форми, 3,46х1,64м, глибина 0,9м, орієнтована по вісі ПнЗ-ПдС. Камера перекривалася 4 плитами, які з часом просіли в заповнення. На найбільшій з них (гранітній), розмірами 1,3х0,8х0,2м, на стороні, що була повернута догори, і торцевій грані зображена фігура, загальною довжиною 63см (48 і 15см), яка віддалено нагадувала людину-птаха. Ширина канавки 1см, глибина 3-4мм. Нижче уступів яма мала розміри 1,7х0,63м, в плані прямокутна, кути округлені. На стінках збереглися сліди знарядь двох типів: у вигляді сплощеного жолобу шириною до 5см, і напівкруглі, шириною до 3см. На дні відмічено білий тлін рослинного походження. Скелету не виявлено. Можливо, кістяк був знищений при спорудженні поховання № 2 катакомбного часу.

Джерело: Мельник О., Стеблина І. Кургани Криворіжжя. Кривий Ріг: ПП "Видавничий дім", 2012.

курган2курган

22736

354570202 3073867912916426 1128890948208612177 n

Кромлех

 

 

Кромлех 2

 

Джерело:

Мельник О., Стеблина І. Кургани Криворіжжя. Кривий Ріг : ПП "Видавничий дім". 2012, С.6-10

 

22735

афиша

Цьогорічні читання - про спротив, опір, у якому вистояло наше Місто, яке атакували колонами, ракетами, «шахедами»; знищували аеропорт і дамбу… Це про біль і смуток в пошуках загиблих та поранених на руїнах знищених будинків; плач і біль за полеглими  на фронті…

Все почалось у лютому 2022-го, а далі лютий рік, що, на жаль, продовжує тривати…

У виступах, які пролунали – рефлексія на стан, в якому перебували всі ми у перші дні і місяця війни і який вилився у численні дописи в соцмережах і, навіть, у римовані рядки.

ікч5

Про місцеві особливості процесу з промовистою назвою «деколонізація», що виник як відповідь на збройну агресію рф та одвічні її намагання нівілювати українців як націю. Про те, що надихає, надає сили і, врешті, що відчуває Український військовий – нащадок славетних козаків та вояк УПА – у відвертому інтерв’ю з бійцем 93-ої окремої механізованої бригади «Холодний Яр», яке провела та презентує бакалаврантка сп. «Історія».

ПРОГРАМА

ІХ-тих    Історико-краєзнавчих  читань

 «К Р И В О Р І Ж Ж Я:  П О Г Л Я Д   У   М И Н У Л Е...»

Мак Тетяна Федорівна, кандидат історичних наук, доцент; Криворізькій державний педагогічний університет

ПРО ФОРМИ ОПОРУ В ТИЛУ (Історична спільнота КДПУ в перші дні повномасштабного вторгнення)

Яшин Вадим Олександрович, доцент, кандидат історичних наук, Криворізькій державний педагогічний університет

ДЕКОМУНІЗАЦІЯ ТА ДЕРУСИФІКАЦІЯ ТОПОНІМІЇ В КРИВОМУ РОЗІ у 2016-2022 рр.

Вереша Ярослава, студентка 1-го курсу спеціальності «Історія» ФГТІ Криворізького педуніверситету

Науковий керівник: Дробот А.О.

МОРАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ СТАН ВОЇНА ЗСУ НА ПЕРЕДОВІЙ БОРОТЬБИ ПРОТИ ЗБРОЙНОЇ АГРЕСІЇ РФ (інтерв’ю з бійцем 93-ої окремої механізованої бригади «Холодний Яр»  С. Дерево)

Тарабара Олеся Миколаївна, науковий співробітник, КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» КМР (Тернівський філіал)

МАЛА БАТЬКІВЩИНА І ОДНОСЕЛЬЦІ В ЛІТЕРАТУРНІЙ СПАДЩИНІ ПОЛІТИКА ТА НАУКОВЦЯ ПАНАСА ФЕДЕНКА

Мельник Олександр Олександрович (молодший), науковий співробітник, КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» КМР (Тернівський філіал)

ПОЛІТИЧНІ РЕПРЕСІЇ ЖІНОК НА КРИВОРІЖЖІ У СВІТЛІ СТАТИСТИКИ (1920-1953 рр.)

Дояр Лариса, кандидатка історичних наук, доцентка, завідувачка Державного архіву друку Книжкової палати України імені Івана Федорова (м. Київ)

РЕВОЛЮЦІЙНИЙ КРИВИЙ РІГ 1905 р. У СПОГАДАХ УЧАСНИКІВ ТА СВІДКІВ ПОДІЙ:

АНАЛІЗ МАЛОВІДОМОГО МЕМОРАТНОГО ДЖЕРЕЛА

ікч13

АНОНС ІНШИХ МАТЕРІАЛІВ, ЩО УВІЙДУТЬ ДО ЗБІРНИКА ІКЧ_2023:

Панафідін І.О., кандидат філософських наук; Криворізький державний педуніверситет

Монголо-татари на Криворіжжі: історіографічний аспект

Тарасов А.В., кандидат історичних наук, доцент; Криворізький державний педуніверситет

Архівні документи про перебування на території Криворіжжя військовополонених-українців австро-угорської армії

Фінічева В.А., працівниця музею історії навчального закладу; Криворізький державний педуніверситет

Криворізький педагогічний: рік спротиву, хроніка подій (лютий 2022-лютий  2023 рр.)

Мельник О.О. (старший), заступник директора з обліку і збереження музейних цінностей КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» КМР

ПОВСТАНСЬКИЙ ВАТАЖОК РОДІОН ФЕДОРЧЕНКО

Стеблина І.О., старший науковий співробітник, КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» КМР

НАСЕЛЕННЯ КРИВОГО РОГУ НА ПОЧАТКУ ХХ СТ. ЗА СПОГАДАМИ С. С. ТАНАНКА

Нікитенко Марія Петрівна, науковий співробітник КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» КМР

Монументи скульпторів В.Токаря та О.Канібора як відповіді культурно-мистецького Криворіжжя на російсько-українську війну

Чубенко А.Є., головний зберігач фондів; КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» КМР

МИКОЛА МИКОЛАЄНКО: ДОЛЯ ПОЕТА

Ярошевич А.О., завідувач філіалу «Музей-квартира художника Г.І.Синиці»

НАЦІОНАЛЬНІ МИСТЕЦЬКІ ІДЕЇ ГРИГОРІЯ СИНИЦІ У МОНУМЕНТАЛЬНИХ МОЗАЇКАХ ЙОГО ПОСЛІДОВНИКІВ

Бикова Євгенія, студентка 2-го курсу спеціальності «Соціологія» ФГТІ КДПУ (Наук. керівник: Дробот А.О.)

РЕАЛІЇ ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ДІЯЛЬНІСТІ (інтерв’ю з криворізьким волонтером В.  Головченком)

Сотніков Владислав, магістрант спеціальності «Історія»; КДПУ (Наук. керівник:Задорожна Л.В.)

Становище української  інженерно-технічної інтелегенції на Криворіжжі (20-30-ті рр. ХХ ст)

БІЛЬШЕ ФОТО

22051

26 жовтня 2021 р. за участі викладачів Криворізького педагогічного відбувся міський конкурс історико-краєзнавчих учнівських пошукових робіт  «Історико-краєзнавча енциклопедистика рідного краю».

конкурс 1конкурс 8

 

 

 

 В його роботі взяли участь доценти кафедри історії - Наталя Печеніна та Андрій Тарасов

конкурс6

 конкурс11

17222

Не одне десятиліття Криворізький державний педагогічний університет є осередком краєзнавчих досліджень, наукові традиції яких невтомно продовжують викладачі та співробітники  кафедри історії. Кафедра, у співпраці з музеєм історії навчального закладу, є своєрідним організаційним центром у справі дослідження історії Криворіжжя. Оприлюднення результатів таких розвідок відбувається, зокрема, на щорічних Історико-краєзнавчих читаннях «Криворіжжя: погляд у минуле…». Їх проведення стали доброю традицією, втім, як і передача до фонду бібліотеки КДПУ  збірників матеріалів відбувшихся читань. 

243411922 652850345683630 2531745264831911606 n

З електронною версією видання, як цьогорічних, так і попередніх Історико-краєзнавчих читань «Криворіжжя: погляд у минуле», можна ознайомитись на сторінці кафедри історії у розділі "Краєзнаваство".

ДОЛУЧАЙТЕСЬ ДО СПІЛЬНОТИ УЧАСНИКІВ ІСТОРИКО-КРАЄЗНАВЧИХ ЧИТАНЬ "КРИВОРІЖЖЯ: ПОГЛЯД У МИНУЛЕ..."!

 

17059

   За усталеною з 2015-го року традицією, у квітні 2021 року відбулися сьомі за чергою Історико-краєзнавчі читання «Криворіжжя: погляд у минуле…». Цьогоріч кількість надісланих для участі заявок стала рекордною, а хронологічні межі досліджуваних авторами статей періодів історії нашої малої батьківщини охопили від найдавніших часів до сучасності.
  ІКЧ_2021 відзначилися також особистими рекордами окремих учасників. Так постійною дописувачкою, знаною на Криворіжжі краєзнавецею, а нині – старшою науковою співробітницею Державного архіву друку Книжкової палати України ім. Івана Федорова (м.Київ), к.і.н., доцентом Л.В.Дояр було підготовлено три наукових розвідки, одна з яких була презентована на пленарному засіданні. Виступи доповідачей та жваве спілкування учасників заходу відбувалося в он лайн форматі на платформі Zoom.
   На сьогоднішній день підготовлено два томи матеріалів учасників VІІ-х Історико-краєзнавчих читань «Криворіжжя: погляд у минуле...», які стають доступними для ознайомлення всіма бажаючими. Зауважимо на змінах, що відбулися у складі редколегії. До неї увійшов заступник директора з наукової роботи міського історико-краєзнавчого музею, ст.викладач кафедри історії КДПУ А.О. Дробот, який протягом багатьох років є натхненником та координатором участі наукових співробітників музею у заході.
   Організатори Історико-краєзнавчих читань «Криворіжжя: погляд у минуле…» – музей історії навчального закладу та кафедра історії – вдячні як постійним, так і новим учасникам ІКЧ_2021 та мають надію на подальшу плідну співпрацю.

 

16619
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Травень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31