Кафедра історії
Факультет географії, туризму та історії

Засідання кафедри історії. 

Звіт про міжнародне стажування професора кафедри історії Титаренка Дмитра Миколайовича

стажуван2

Доповідач проінформував, що з 1 жовтня по 15 листопада 2021 року за запрошенням професора східноєвропейської історії Університету Рупрехта-Карла (Гайдельберг) Тані Пентер він проводив наукові дослідження в Німеччині. Ним було здійснено роботу на базі Федерального архіву Німеччини (Людвігсбург), земельному архіві Північний Рейн-Вестфалія (Дуйсбург), наукових бібліотеках Гайдельберзького університету та Інституту Фріца Бауера (Франкфурт-на-Майні). У ході стажування було зібрано архівні матеріали, пов'язані із нацистськими злочинами в Україні щодо душевнохворих, радянських військовополонених, єврейського населення, особливостями кримінального переслідування колишніх членів німецьких оперативних і особливих команд поліції безпеки та СД, винних у масових вбивствах цивільного населення на окупованій території СРСР, механізмом транснаціональної юстиції. Результати проведеної роботи передбачено використати в низці публікації та виступів на конференціях (так, 1 грудня  Д.М. Титаренком вже було зроблено публічну онлайн-доповідь, що транслювалася через YouTube і супроводжувалася обговоренням в інституті Фріца Бауера (Франкфурт на Майні)).

стажув3

Доцентами кафедри Н.А. Печеніною, Т.Ф. Мак, А.В. Тарасовим було поставлено низку питань щодо особливостей культури пам’яті та історичної політики в Німеччині, ступенем відображення в німецькій архівній документалістиці подій періоду окупації на Криворіжжі. Титаренком Д.М. було дано вичерпні відповіді на поставлені питання, наголошено на тому, що німецьке суспільство приділяє особливу увагу проблемі «подолання минулого» доби нацизму, питанням попередження та боротьби з проявами правого радикалізму, націоналізму та «мови ворожнечі».

Колектив кафедри оцінив позитивно результати наукового стажування професора кафедри Титаренка Д.М.

17685

            Переконливими свідченнями сталих закордонних контактів Криворізького державного педагогічного університету є участь його співробітників у різного роду міжнародних наукових проектах, запрошення представників професорсько-викладацького складу для проходження наукових стажувань за кордоном, виступів на міжнародних конференціях.

           Сталими зв’язками такого роду характеризується, зокрема, діяльність кафедри історії. Саме зараз професор кафедри, доктор історичних наук Дмитро Титаренко за запрошенням професора східноєвропейської історії Гайдельберзького університету Тані Пентер проходить стажування в Німеччині.

Dmytro Tytarenkojpg

 IMG 20211028 225030

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 У центрі уваги Дмитра Титаренка вже багато років знаходяться питання, пов’язані з історіє України в період нацистської окупації. У рамках роботи над означеною проблематикою він неодноразово працював в архівних установах за кордоном.

У цьому році під час роботи в у Федеральному архіві Німеччини (Людвігсбург), земельному архіві Північний Рейн-Вестфалія (Дуйсбург), наукових  бібліотеках Гайдельберзького університету та Інституту Фріца Бауера (Франкфурт-на-Майні) професор нашого вишу досліджує питання, пов’язані з нацистськими злочинами стосовно радянських полонених, душевнохворих, єврейського населення, взаємодією радянської та німецької юстиції щодо кримінального переслідування нацистських злочинців і колаборантів.

IMG 20211007 152438IMG 20211028 223734

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За результатами дослідження передбачена підготовка низки публікацій, виступи на наукових конференціях і колоквіумах як в Україні, так і за кордоном.   

17245

7-9 жовтня 2021 року, м. Пардубіце, Чеська Республіка.

Міжнародна конференція «Міжкультурний та транскультурний виміри в лінгвістичному, культурному й історичному контекстах» 

Серед представників Криворізького педагогічного - старший викладач кафедри к.пед.н. Селищева І.А., яка спільно з д.пед.н., проф.Гаманюк В.А. презентувала доповідь "Міждисциплінарний підхід до розвитку міжкультурної компетенції у теорії та практиці".

изображение viber 2021 10 19 21 31 40 521изображение viber 2021 10 19 21 34 10 260

17152

«Єдність України у Другій Світовій війні – у різноманітності. Слід враховувати досвід і приклади різних регіонів, замінивши загальні історії розповідями про людей…»

Ярослав ГРИЦАК

В цих рядках квінтесенція презентованої 26 травня 2021 р. книги "Криворізький державний педагогічний університет в роки Другої світової війни (1939-1945): історія закладу та долі людей".

На важливості пізнання та осмислення подій світового масштабу крізь призму окремого міста чи навчального закладу зауважив у своєму слові ректор університету, професор Я.В. Шрамко.

Screenshot from 2021 05 26 14 02 58

В продовження, зав.кафедри історії, доцент Н.А.Печеніна зауважила на тому, що авторам - к.і.н. Р. П. Шляхтичу та працівнику музею історії навчального закладу В.А.Фінічевій вдалося створити грунтовне джерело з історії КДПУ доби ІІ світової війни.

 

26.05

На 15.00 17 червня планується очна презентація книги на базі Центральної бібліотеки КЗК "Міська бібліотека для дорослих" КМР (пр.Поштовий, 40).

Більше фото

15881

126860502 3533682626711554 830840738833028723 n

Докторка історичних наук, професорка кафедри Історії  Наталя Романець дала інтерв’ю Радіо Свобода. Привід більш ніж значимий.


У Дніпрі видано книгу «Голодомор – геноцид 1932–1933 рр. у Дніпропетровській області: масштаби і наслідки» Авторкою статті та упорядницею архівних документів, що увійшли до збірки є Наталя Романець. Рецензенти підкреслили: це – перша книга, що показує систему тиску голодом на селянство Дніпропетровщини, зібрані в ній документи унікальні. «Книга містить велику наукову статтю на сто сторінок, присвячену висвітленню масштабів і наслідків Голодомору, зокрема йдеться про діяльність партійно-радянського керівництва Дніпропетровської області в умовах Голодомору 1932-33, механізми його замовчування, окремо аналізуються масштаби Голодомору 1933 року. Ідеться про становище в’язнів, а в основному це були селяни, заарештовані й засуджені під час хлібозаготівельної кампанії», - зазначила авторка.


З текстом інтерв’ю можна ознайомитись за посиланням

16 травня 2021 року презентація видання відбулась у Кривому Розі, в Бібліотеці на Поштовій. Відеотрансляція події – за посиланням.

186959571 2843014122607344 8508503614577591420 n

15711

Програму підвищення кваліфікації «Розбудова системи забезпечення академічної доброчесності у закладі освіти» на базі Сумського державного університету в обсязі 1 кредит ЄКТС (30 годин) завершила доцент кафедри історії Н.А.Печеніна.

Дистанційне навчання тривало з 22 березня по 26 березня 2021 р.

квал1

квал 2 1квал3 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

квал5 1Печеніна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14946

Одним із провідних напрямків діяльності КДПУ  сьогодні є розширення міжнародного співробітництва. Кафедра історії та її інституційні попередники завжди в міру реальних можливостей брали участь в цьому процесі. Протягом декількох останніх років викладачі кафедри доц. А.Тарасов та доц. В.Яшин досліджують історію військового полону, інтернування та примусових робіт в часи Першої (доц. А. Тарасов) та Другої (доц. В. Яшин) світових воєн. Основна частина цих досліджень здійснювалася в рамках реалізації наукового проекту "Німецькі сліди в Україні" спільно з Університетом м. Реґенсбурґ, ФРН.

У цьому університеті, у лютому 2021 року, у науковому виданні "Deutsch in der Ukraine. Geschichte, Gegenwart und zukünftige Potentiale" вийшла друком спільна стаття доц. А. Тарасова, доц. В. Яшина та доц. В.Карпюк (факультет іноземних мов), за дієвого сприяння проф. В.Гаманюк,  під назвою "Neu entdeckte Befunde zur Geschichte der Deutschen in der Ukraine und ihr didaktisches Potenzial", в який знайшли своє відображення результати наукових досліджень наших викладачів та перспективи їх дидактичного застосування.

Варто зауважитти, що результати наукових досліджень вже інтегровані до навчальних програм і використовуються в освітній діяльності. 

Вітаємо колег і бажаємо нових наукових успіхів!

111 2222

    

14930

5 березня, в рамках Звітної наукової конференції викладачів КДПУ, власні результати наукової діяльності за минулий рік представили історики.

9 березня обговорення було продовжено на секційному засіданні кафедри історії

прррр

Крім того, було презентовано вип.2 збiрника iсторико-бiографiчних розвідок та мемуарних матеріалів «IСТОРИЧНА ОСВIТА В КРИВОРIЗЬКОМУ ПЕДУНIВЕРСИТЕТI: ОСОБИСТIСНИЙ ВИМIР».

Доктор історіиних наук, професор Романець Наталя Радомирівна представила новий збірник документів "Голодомор-геноцид 1932-1933 рр. у Дніпропетровській області: масштаби, наслідки".

ророрророро

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Теми виступів:

Печеніна Н.А. -  Преса радянської України: дослідницький аспект

Кожухар О.І. - Етапи політики США в Центральній Азії (1991 – 2020 рр.)

Задорожна Л.В.- Реалізація компетентнісного підходу до вивчення життя, діяльності та ролі видатних особистостей в шкільній історичній освіті

Шляхтич Р.П.- Створення та діяльність Криворізького педагогічного інституту в роки нацистської окупації

Мак Т.Ф. - Умови розвитку політичних та правових понять Античності в період Середньовіччя

Товстоляк Н.М. - Земська діяльність В.В. Тарновського-старшого у роки проведення селянської реформи 1861 року

Панафідін І.О. - Скіфи на Криворіжжі: історіографічний аспект.

Москаленко В.Г. - Виборчий процес в козацькій республіці (ХVI-ХVII ст.).

14856

157445104 459141095442219 8313873186958021785 n

16 лютого Роман Шляхтич взяв участь у Міжнародній онлайн конференції в рамках стажування на базі Міжнародного інституту дослідження Голокосту Яд Вашем. На онлайн-лекції були присутні колеги-історики з США, Канади, Ізраїлю, України.

В основу лекції лягли матеріали з архівних фондів Яд Вашем, опрацьовані завдяки Міжнародному інституту. 

В ній були визначені основні етапи масових вбивств єврейського населення України в роки нацистської окупації; проаналізовано участь представників української допоміжної поліції у кожному з етапів. Також був складений соціально-політичний портрет місцевих поліцаїв і з’ясовано, що більшість поліцаїв були «цілком звичайними чоловіками». До нацистської окупації вони нічим не виділялись з-поміж радянських громадян, а в роки окупації вступили до лав поліції (більшість добровільно) і були долучені до злочинів, які чинились в цей час.

Загалом, лекція отримала багато позитивних відгуків.

 

Shiakhtych Roman

 

14691

5 березня, в рамках Звітної наукової конференції викладачів КДПУ, власні результати наукової діяльності за минулий рік представили історики.

конф2

Протягом майже півтора року доц. А. Тарасов та доц. В. Яшин працювали над реалізацією науково-історичної частини європейського наукового проєкту, що реалізовувався спільно з Університетом м. Регенсбург (ФРН). Науковці виступили з доповіддю «Військовополонені та інтерновані на теренах південної України під час і після Першої та Другої світових воєн (в рамках проєкту «Deutsche Spuren in der Ukraine»)».

конф4

Доц. А. Тарасов, що досліджує проблему військового полону в роки Першої світової війни, розповів про умови перебування військовополонених та інтернованих на території України, окреслив коло наукових проблем як вирішених, так і тих, що знаходяться в процесі дослідження.

конф5конф7

 

 

 

 

 

 

 

 

конф9

 

конф8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доц. В. Яшин зупинився на питаннях військового полону часів Другої світової війни, внеску військовополонених у відновлення зруйнованої економіки та проблему фіксації фізичного спадку праці полонених та інтернованих, зокрема, будинків, що були побудовані ними. конф13

конф12

конф16

 

 

 

 

 

 

 

 

конф17

конф18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виступ був схвально зустрінутий учасниками конференції. По закінченні доповіді науковці дали відповіді на питання.

14685
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Червень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30