Психічне (ментальне) здоров’я згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я – це стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних дефектів.

Здатність отримувати задоволення від життя — основна риса ментально здорової людини.

images.jpg  Психічно здорова людина:

1. може розрізняти свої емоції, керувати ними та гармонійно функціонувати;
  2. здатна спілкуватися і будувати стосунки з іншими;
  3. розвивається й навчається;
  4. позитивно оцінює себе, приймає та любить;
  5. приймає власні тверді рішення;
  6. нормально адаптовується до нових умов життя;
  7. може розв’язувати проблеми.

Ментальне здоров'я серед студентів є особливо важливою темою, оскільки молоді люди в університетському середовищі стикаються з багатьма психологічними викликами, що можуть впливати на їхнє психічне благополуччя та академічну успішність. Для студентів в Україні (як і в усьому світі) існує низка чинників, які можуть сприяти погіршенню ментального здоров'я.

Основні проблеми ментального здоров'я серед студентів:

1. Стрес і тиск через навчання: Навчальні навантаження, вимоги до високих результатів та постійний стрес через іспити й дедлайни є одними з найпоширеніших причин психічного напруження серед студентів. Це може призводити до тривожності, вигоряння та інших проблем.
  2. Фінансові труднощі: Багато студентів стикаються з фінансовими проблемами, що посилює їхнє відчуття стресу. Пошук роботи, баланс між навчанням та роботою може негативно впливати на їхнє психічне здоров'я.
  3. Соціальна ізоляція: Для деяких студентів, особливо тих, хто навчається далеко від дому або переселився з інших регіонів (через війну чи інші обставини), почуття ізоляції та відчуження може посилити емоційну напругу. Нестача підтримки з боку сім'ї та друзів може призводити до депресії або тривожних розладів.
  4. Проблеми адаптації: Перехід до самостійного життя часто викликає у студентів складнощі з адаптацією. Нове середовище, потреба в самоконтролі й відповідальності можуть бути емоційно виснажливими.
  5. Негативний вплив соціальних мереж: Надмірне користування соціальними мережами може негативно впливати на самооцінку студентів, спричиняти відчуття неповноцінності, порівняння себе з іншими або навіть викликати депресивні настрої через сприйняття нереальних ідеалів.
  6. Тривожні та депресивні розлади: Студенти часто страждають від тривожних розладів через страх не впоратися з навчанням, невизначеність у майбутньому або страх перед невдачею. Депресивні стани також поширені через складнощі в особистому житті або через тиск з боку батьків чи суспільства.

Способи підтримки ментального здоров'я студентів:

1. Психологічна підтримка в університетах: Деякі українські університети починають впроваджувати служби психологічної підтримки, де студенти можуть отримати консультації з питань ментального здоров'я. Це можуть бути індивідуальні або групові консультації.
  2. Онлайн-ресурси та гарячі лінії: В Україні діють гарячі лінії та онлайн-сервіси, де студенти можуть анонімно отримати психологічну допомогу або консультацію. Це зручно для тих, хто не хоче або не може звертатися безпосередньо до спеціалістів.
  3. Студентські ініціативи: Університетські спільноти часто організовують заходи для підтримки ментального здоров'я, такі як тренінги з управління стресом, лекції з психології, групи підтримки або медитації. Створення таких спільнот допомагає зменшити соціальну ізоляцію та підвищує рівень емпатії серед студентів.

1. 387860910_1998266797202369_7240023621538596267_n.jpg
Жовтень 2024