img35

15 квітня 2021 року в Криворізькому педагогічному відбулася наукова подія, яка вже стала традиційним місцем зустрічі дослідників минувщини нашого міста – VII історико-краєзнавчі читання «Криворіжжя: погляд у минуле». Цьогоріч науковці ділилися новими результатами своїх розвідок як у форматі особистого спілкування, так і в режимі онлайн, на платформі відеоконференцій ZOOM.

Серед основних тем історико-краєзнавчих читань на базі КДПУ – концептуальні питання історичної регіоналістики, топоніміка міста, його національні спільноти; невідомі сторінки біографії визначних криворіжців, часи великих випробувань в історії міста, національно-визвольний рух на Криворіжжі тощо.

img55

Пленарне засідання VII історико-краєзнавчих читань було присвячене 140-річчю від початку розробок залізних руд на Криворіжжі. Модераторами відеоконференції виступили зав. музею історії університету В. А. Фінічева й співорганізатор заходу, зав. кафедри історії, канд. істор. наук, доц. Н. А. Печеніна. З вітальним словом до присутніх звернулася проректор з наукової роботи, д-р пед. наук, проф. В. А. Гаманюк. «Переконана, що сьогодні на всіх присутніх чекає цікава й плідна фахова розмова про актуальні питання історії нашого міста. Кількість учасників історико-краєзнавчих читань КДПУ щороку зростає; це свідчить про актуальність такого наукового заходу на базі нашого університету», – підкреслила Віта Анатоліївна.

img56

Старший науковий співробітник Державного архіву друку Книжкової палати України імені Івана Федорова (м. Київ), канд. істор. наук, доц. Л. В. Дояр представила доповідь «Преса Кривого Рогу 1918-1960 рр.: загальний огляд».

img86

Студент ІІ курсу спеціальності «Історія» факультету географії, туризму та історії Владислав Набивач під науковим керівництвом асистента кафедри історії, заступника директора з наукової роботи Криворізького історико-краєзнавчого музею А. О. Дробота висвітлив цікаве питання історії міста в доповіді «Особливості модернізаційних заходів у гірничорудній промисловості Кривбасу в період форсованої індустріалізації».

«Побутові умови робітників у Нікопольському районі в 1924-1925 рр.» – такою була тема доповіді О. О. Мельника, наукового співробітника Тернівського філіалу КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» Криворізької міської ради. Його колега, науковий співробітник цього ж закладу О. М. Тарабара поділилася результатами свого дослідження інженерно-технічного й фінансового аспектів історії створення Веселотернівського мосту в земський період протягом останньої чверті ХІХ – початку ХХ ст.

img101

Секційне засідання відкрили представниці бібліотеки КДПУ: зав. інформаційно-бібліографічного відділу О. А. Дікунова й зав. відділу інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення О. О. Лебедюк. Бібліотечні фахівці презентували друге видання рекомендаційного бібліографічного покажчика «Моє славетне Криворіжжя» в доповіді «Історія Криворіжжя в дзеркалі сучасної краєзнавчої бібліографії».

img102

Канд. істор. наук, доцент кафедри історії Н. М. Товстоляк представила доповідь на тему «Документи розповідають: Криворізький державний педагогічний інститут в роки повоєнної відбудови (1945-1947)».

Олександр Холодняк, студент ІІІ курсу спеціальності «Історія» факультету географії, туризму та історії, у співпраці із науковим керівником, асистентом кафедри історії, заступником директора з наукової роботи Криворізького історико-краєзнавчого музею А. О. Дроботом підготував виступ «Андрій Цвітненко – патріот з Криворіжжя (за спогадами Ірини Харчук)». Провідний бібліотекар організаційно-методичного відділу КЗК «Міська дитяча бібліотека» КМР О. В. Гринюк взяла участь у секційному засіданні з доповіддю «Шлях до Парнасу: життєвий та творчий шлях живописця Я. О. Шкандрія».

img136

Друга частина історико-краєзнавчих читань відбулася у форматі очного спілкування. Ініціаторами цієї зустрічі стали члени ГО «Свіча пам'яті», діяльність якої спрямована на відновлення історичної справедливості щодо «чорносвиточників» (чорна піхота), загиблих на західних околицях Кривого Рогу з жовтня 1943 по березень 1944 рр. під час визвольних боїв за місто. Інформаційний супровід роботи цієї секції історико-краєзнавчих читань забезпечили фахівці університетської бібліотеки, які представили тематичний перегляд краєзнавчих видань з історії Криворіжжя періоду 1941­–1945 рр. «Криворіжжя – славетний край».

img160

Матеріали VII історико-краєзнавчих читань увійдуть до чергового випуску збірника «Криворіжжя: погляд у минуле». Дякуємо всім, хто взяв участь у традиційних історико-краєзнавчих читаннях Криворізького педагогічного!