img39

Історія бібліотеки Криворізького педагогічного розпочалася в 1930 році – одночасно із заснуванням майбутнього університету. Уже дев’ять десятиріч бібліотека здійснює надійне інформаційне забезпечення освітнього процесу й науково-дослідницької діяльності альма-матер багатьох поколінь фахівців педагогічної галузі.

Унаслідок реорганізації інституту, яку було проведено через три роки після заснування, книгозбірня отримала статус бібліотеки закладу вищої освіти. Її книжковий фонд збільшився до 30 000 примірників; після Другої світової війни з цієї колекції вдалося зберегти 26 555 книг. До відновлення бібліотеки долучилися й криворіжці: завдяки небайдужості містян книжковий фонд було не тільки збережено, а й значно збільшено. Уже в 1948 році бібліотека інституту пропонувала великий вибір навчальної, наукової, довідкової та художньої літератури з фонду, який налічував близько 42 000 примірників.

img58

У 1947-1960 рр. посаду завідувача бібліотеки обіймала професійний педагог і талановитий організатор Поліна Львівна Гершун (Гуткіна), яка успішно керувала книгозбірнею протягом тринадцяти років. З 1960 р. на посаді завідувача бібліотеки – Лідія Іларіонівна Прищепа, бібліотекар-бібліограф вищої кваліфікації. За її керівництва було активізовано культурно-просвітницьку та бібліографічну роботу книгозбірні.

img59

На початку 1960 р. фонд бібліотеки налічував майже 78 000 примірників. У 1967 році було введено в експлуатацію новозбудований навчальний корпус на проспекті Гагаріна, 54. Бібліотека отримала нові площі близько 1000 м², що дозволило виокремити приміщення для абонементу, читальної зали, довідково-бібліографічного відділу, відділу комплектування та наукової обробки.

img74

У 1969 році на посаду завідувача бібліотеки було призначено Світлану Іванівну Журавльову, бібліотекаря-бібліографа вищої кваліфікації. З 1969 по 1977 рр. кількість читачів сягнула близько 3500 осіб, а штат бібліотеки збільшився до 19 співробітників.

img75

У 1977 році бібліотеку очолила Неля Григорівна Смірнова, авторитетний фахівець бібліотечної справи, відмінник народної освіти України, яка обіймала цю посаду до травня 2009 року. За її каденції відбулася реорганізація структурних підрозділів бібліотеки, суттєво підвищилися показники книговидачі. У 1978 році фонд бібліотеки налічував 270 тис. примірників.

img95

Виставка нової літератури. 1985 р.

У 1985 р. впроваджено диференційоване обслуговування читачів і постійне координування роботи бібліотеки з факультетами та структурними підрозділами інституту, громадськими організаціями. Бібліотека активно долучається до організації та проведення виховних заходів зі студентами. Велика увага приділяється підвищенню професійної кваліфікації бібліотекарів, постійно вдосконалюються форми й методи виконання бібліотечної роботи.

img96

Колектив бібліотеки. Вересень 2000 р.

У 90-і рр. значно зросли показники роботи бібліотеки: книжковий фонд склав майже 555 000 примірників, кількість читачів становила близько 8 500 осіб, книговидача сягнула понад 900 тис. примірників на рік. Штат бібліотеки збільшився до 37 співробітників; працювали 2 абонементи, 4 читальні зали, інформаційно-бібліографічний відділ, відділ комплектування та обробки літератури, відділ зберігання фондів. До свого 70-річчя в 2000 році бібліотека накопичила фонд, що налічував майже 600 000 примірників навчальних, наукових, довідкових, художніх і періодичних видань.

img110

У 2007 році бібліотека розпочинає створення та поповнення електронного каталогу, формує фонд електронних видань. З вересня 2009 р. бібліотеку очолює кандидат філологічних наук, доцент Ганна Миколаївна Віняр. Значна увага приділяється культурно-просвітницькій діяльності: у листопаді 2010 р. започатковано традицію проведення творчих зустрічей у «Літературній вітальні», облаштовано електронну читальну залу. Бібліотека забезпечує інформаційний супровід конференцій на базі Криворізького педагогічного, проводить тематичні виставки книжок і бібліографічні огляди, Дні кафедри та Дні інформації. Фахівці інформаційно-бібліографічного відділу надають віртуальні бібліографічні довідки; також здійснюється електронна доставка документів та працює міжбібліотечний абонемент.

img163

Колектив бібліотеки. Вересень 2009 р.

Користувачам пропонують як традиційні, так і сучасні інформаційно-бібліотечні сервіси на засадах диференційованого обслуговування. Із 2015 року функціонує електронний архів університету – інституційний репозитарій, у якому зберігається науково-методичний доробок працівників і здобувачів вищої освіти КДПУ. Це сприяє зростанню публікаційної активності й збільшенню наукометричних показників викладачів університету.

img164

Колектив бібліотеки. Жовтень 2019 р.

З 2016 року на базі бібліотеки працює прес-центр, а з 2019 року – видавничий центр Криворізького педагогічного.

За свою історію невеличка освітянська книгозбірня перетворилася на сучасну бібліотеку закладу вищої освіти й нині прагне стати надійним навігатором у сучасному інформаційному просторі, організовуючи та систематизуючи традиційні та електронні джерела з численних галузей знання. Колектив бібліотеки з оптимізмом дивиться в майбутнє й має ще багато цікавих та перспективних ідей для задоволення нових інформаційних потреб своїх користувачів.

Запрошуємо до університетської бібліотеки –
базового інформаційного центру Криворізького педагогічного!