Прес-центр

«Знайти підхід до кожного студента»: інтерв’ю з Валерієм Петровичем Лисечком

26 Грудня 2018, 09:18

Напередодні новорічних і різдвяних свят прес-центр КДПУ поспілкувався з проректором з науково-педагогічної роботи, доцентом кафедри філософії Валерієм Петровичем Лисечком.

– Ви вже багато років опікуєтесь такою важливою ланкою діяльності нашого університету як соціально-гуманітарна робота й взаємодія з органами студентського самоврядування. Чи змінилися з часом Ваші методи взаємодії зі студентською молоддю? Чим відрізняються студенти ХХІ століття від студентів минулих поколінь?

 – Відповідно до ст. 40 Закону України «Про вищу освіту», нині органи студентського самоврядування є автономною, самостійною громадською організацією. Університет не може керувати їх діяльністю; директивний стиль роботи тут не є доречним. Нашу взаємодію побудовано на сучасних засадах активної співпраці, обміну думками й досвідом, діалогу. Звісно, не всі рекомендації отримують позитивний відгук студентства. Із проблемних питань намагаємося досягти консенсусу в співпраці зі студентським клубом. Але переважають позитивні моменти: в атмосфері сучасного громадянського суспільства студенти відчувають себе більш самостійними. Не сприймаючи адміністративно-командний стиль роботи, вони потребують заохочення й мотивації; виключно добровільно й з власної ініціативи долучаються до соціально-гуманітарної діяльності університету, ухвалюють незалежні рішення, обирають представників до органів студентського самоврядування, визначають порядок їх роботи.

– Серед основних форм соціально-гуманітарної і виховної роботи чільне місце посідають словесні й наочні, до яких найчастіше відносять бесіди, години спілкування, виставки, презентації тощо. Чи є вони ефективними й які з цих методів Ви використовуєте найчастіше?

 – Я не відкидаю жодних методів і форм соціально-гуманітарної діяльності, визнаючи ефективність кожного з них. Не виключенням є й словесні форми роботи. Вони не є архаїчними, адже сила слова залишається могутнім інструментом позитивного впливу на молоде покоління. Але сьогодні маємо активно використовувати й засоби сучасних технологій – синтез мистецтва риторики й актуальної мультимедійної наочності має потужний виховний потенціал. У соціально-гуманітарній роботі надзвичайно важливо враховувати бачення студентів, їх смаки й побажання. Особливу увагу необхідно приділяти формам проведення заходів: вони мають бути цікавими для молоді, надавати можливості для залучення студентства як до активної участі, так і до організації подій. Це, наприклад, флешмоби, які користуються значною популярністю у сучасної студентської молоді, й оригінальні конкурси – такі, як фестиваль городового козацтва, що вже став доброю традицією нашого університету.

– Ви спілкуєтесь не тільки зі студентами, а й з їх рідними. Що для Вас є складнішим? Чи доводилось Вам відкривати очі люблячим батькам на певні недоліки їхньої улюбленої дитини?

 – Спілкування з родинами студентів переважно відбувається на рівні деканатів, але й представники ректорату в деяких випадках долучаються до діалогу. Бувають непрості розмови; іноді ми не бачимо перспектив для подальшого навчання студента в нашому університеті. Батьки реагують по-різному: буває й таке, що доводиться ставати на захист молодої людини. Деякі батьки переконані в досконалості своєї дитини; та все ж більшість родин займає помірковану позицію і ми разом працюємо над конструктивним, зваженим вирішенням проблемних питань.

– У Вас дуже складна й відповідальна ділянка роботи. Хто для Вас є найближчими помічниками, радниками? На кого Ви спираєтесь у своїй діяльності?

 – Надійних помічників і радників багато. У першу чергу це ректор, декани та їх заступники з виховної роботи. Важливе й особисте спілкування з кураторами академічних груп, батьками студентів. Особливе місце в роботі посідає розгорнута співпраця з кураторами: я не погоджуюся з думкою про те, що їх діяльність є рудиментом радянської системи вищої освіти. Куратори особисто знайомі з кожним із студентів, мають з ними тісний контакт, переймаються їх проблемами, захищають інтереси. Звісно, авторитарний стиль тут неприпустимий: сучасний інститут кураторства має орієнтуватися на принципи педагогіки співробітництва. Постійно ведеться активна співпраця зі студентським клубом із проведення позанавчальних заходів, організації дозвілля. Спільні ділянки роботи маю і з соціальним педагогом: ми співпрацюємо з питань, пов’язаних зі студентами пільгових категорій, внутрішньо переміщеними особами тощо. Не можна не згадати й велику культурно-просвітницьку роботу, яку виконує бібліотека університету: «Літературна вітальня», створена бібліотечними фахівцями, регулярно дарує нашим студентам і викладачам радість зустрічі з прекрасним, надаючи можливість більше дізнатися про творчість митців Криворіжжя й області.

– Поділіться планами з соціально-гуманітарної роботи на 2019 рік. Які найцікавіші заходи планується провести в нашому університеті?

 – Соціально-гуманітарну роботу на 2018/19 навчальний рік вже сплановано. План заходів складено з урахуванням інтересів і потреб студентської молоді, актуальних тенденцій сучасного громадського життя. До нього увійшли заходи, присвячені знаменним і пам’ятним датам нашої держави, події, організацію й проведення яких рекомендовано для українських закладів вищої освіти, а також заходи, які вже стали традиційними для нашого університету: День Соборності й День вишиванки, фестиваль городового козацтва й улюблений конкурс молоді Криворізького педагогічного – «Студент року». Звичайно, до плану можливі зміни й доповнення – все залежить від ініціативи студентства, профспілкової організації, громадськості.

Маючи нагоду, вітаю колектив Криворізького педагогічного з новорічними та різдвяними святами. Бажаю щастя і здоров’я, миру й злагоди!

Залишити коментар

Ярослав Шрамко
ректор університету, професор
Ганна Віняр
директорка бібліотеки (2009 - 2022 роки)
Прес-центр
Прес-центр
Єлизавета Кучерган
викладачка кафедри фізичної культури та методики її викладання (2016 - 2022 роки)
Дмитро Бобилєв
завідувач кафедри математики та методики її навчання, доцент
Тетяна Крамаренко
доцент кафедри математики та методики її навчання
Валерія Безуглова
аспірантка кафедри соціології та масових комунікацій, кореспондентка прес-центру
Едуард Євтушенко
в. о. завідувача кафедри ботаніки та екології, доцент
Календар подій
Останні статті
Популярне
Зворотний зв'язок
Лютий 2025
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28