З 01 по 05 липня 2018 року у місті Ніжині, на базі місцевого університету імені М. Гоголя, відбувся семінар Німецько-української комісії істориків (НУКІ) "Глобальні та транснаціональні перспективи на історію України з ранньомодерного періоду до сучасності". Доповідачами на засіданні комісії виступали магістранти та аспіранти українських та європейських вишів: Київського, Львівського, Харківського, Дніпропетровського, Чернігівського НУ. Криворізький державний педагогічний університет був представлений Олександром КОРОТАЄВИМ, магістрантом сп."Історія".
"За ці кілька днів(1-5 липня 2018 р.), - ділиться своїми враженнями О.Коротаєв, - я прослухав багато цікавих проектів доповідей та представив свій власний проект на розсуд комісії та інших учасників семінару. До складу НУКІ входили голова комісії професор Мюнхінського університету Людвіга Максиміліана (Німеччина) Гвідо Гаусман, заступник голови НУКІ – професор УКУ (Українського католицького університету) Ярослав Грицак, доктор Матіас Кальтенбрунер (Віденський університет) та доктор Мальте Гріссе (Берлінський університет). Головою комісії проф. Г. Гаусманом від доповідачів вимагалося творчо підійти до репрезентації власного проекту і презентувати обрану тему в контексті глобальної історії, що було надзвичайно важко зробити, але більшість доповідачів впоралися з поставленим завданням. Від складу комісії ми отримали цікаві зауваження та пропозиції. Завдяки участі у даному семінарі я отримав можливість долучитися до передової (глобальної) європейської історичної думки та поспілкуватися із закордонними професорами та студентами. В перервах між роботою НУКІ ми мали декілька екскурсій містом, відвідали найстаріші пам’ятки ніжинської архітектури, музей «Старовинної книги», музей «Поштову станцію» та гетьманську резиденцію в м. Батурині.
За весь цей період мене надзвичайно вразила одна річ – усі європейські викладачі вільно володіють кількома мовами. Наприклад, проф. Г. Гаусман вільно розмовляє чотирма мовами (німецькою, англійською, українською, російською), М. Кальтенбрунер – п’ятьма (німецькою, англійською, польскою, українською, російською), при цьому українською розмовляє краще ніж російською і не має акценту. М. Гріссе – чотирма (німецькою, англійською, французькою, російською) . На цих мовах вони дивляться політичні TV-програми країн Східної Європи та Пн. Америки і читають їх пресу, тому вони надзвичайно обізнані та всебічно розвинуті особистості. До речі, один із них повідомив мені по секрету, що середня з/п викладача-початківця у європейському виші складає приблизно до 3000 Є у місяць при відносно невеликому навантаженні на викладача, а ще є різні проекти, гранди, фонди і т.д. Це їх дуже мотивує на професійний розвиток та самовдосконалення і пояснює їх високу обізнаність та кваліфікацію.
Моя щира подяка заступнику декана факультету ГТІ А. Тарасову, всім організаторам та учасникам семінару !"