16 грудня 2020 р.
Завершальним заняттям з курсу "Голокост в Україні у роки Другої світової війни: проблеми дослідження" (канд.іст.наук Р.П.Шляхтич) став захист проектів, які підготували магістранти групи ІП-м-16.
Теми, які студенти обрали для своїх досліджень, розкривали різноманітні аспекти та прояви Голокосту в Україні під час Другої світової війни.
Створення та функціонування концентраційних таборів та гетто розкрито в дослідженнях Алини Латипової та Елизавети Вчорашньої
Дмитро Чижик досліджував антисемітську пропаганду в роки нацистської окупації,а саме - інформаційні канали нацистської антисемітської пропаганди; окупаційні газети; антисемітські листівки та карикатури; накази та оголошення окупаційних властей та звернув увагу на дискусії щодо питання ефективності нацистської антисемітської пропаганди.
Рятування людей, очевидно, є єдиною світлою сторінкою страшної історії Голокосту, - вважає Наталя Москаленко. Звання Праведник народів світу є почесним і видається від імена держави Ізраїль. Основне завдання - висловити вдячність тим, хто з ризиком для власного життя рятували євреїв від геноциду. На Дніпропетровщині таким звання нагороджено 70 осіб з різних міст - з Дніпра, Кривого Рогу, Кам'янського, Нікополя.
Важлива людина, а не її раса, національність чи стать. Як варто ставитися до людини, що готова, ризикуючи своїм життям, боротися з несправедливістю? А якщо ця людина візьме до рук зброю, а значить буде гарнтовано страчена? На захисті проектів Ольга Ключник описувала участь євреїв в партизанських загонах на просторах СРСР. Питання складне та надзвичайно драматичне, адже його не можна обмежити лише адміністративним районом, ця Катастрофа спіткала всіх євреїв Європейського континенту. Підсумовуючи можна сказати, що ці юнаки, дівчата та вже дорослі люди ризикували всім, що в них було, адже тоталітарна нацистська держава була готова створити для них максимально пекельні умови смерті, а інша тоталітарна радянська держава через своїх представників вкотре підкреслювала походження "жидів" та дозволяла собі перевіряти добровольців-іудеїв на предмет служби Третьому Райху. Але сенс цього проекту не в темних барвах, цей проект - посил до людяності, яка виявлялася відсутністю антисемітизму на фронті та серед партизан, в солідарності всіх борців за світле та порядне.
Виживає найсильніший, це так? Звичайно, так. Сильніший, розумніший, швидший буде завжди першим, але чи заслуговують на життя інші? Звичайно, так! Не може бути інших варіантів! Людина має жити, а не виживати. Тому Корнієнко Сергій і задався питанням: що допомагало рятуватися євреям під час Шоа? Лише удача, чи власні якості, як от витривалість, пильність чи здатність переконувати людей? А можливо все вирішують гроші та зв'язки? Запитайте в нього самі і він відповість: "Світ - це міріади історій фантомів та реальності" - тобто все переплелося. В історіях тих, хто врятувався під час Катастрофи, ви зустрінете і амністію до дня народження Фюрера, і допомогу тих же ж партизанів, і самопожертву батьків ("... тепер твоє прізвище Геращенко" - і штовхнула мене в натовп"). І вірність друзів, які витягнуть тебе навіть з концтабору. Крізь весь цей біль, крізь сльози, тугу та страх жеврів вогник Життя, який і втримав цих людей в світі живих. Близько 6 мільйонів - умовне число яке не передасть і краплини всього жаху Голокосту.
Ми ж, як покоління нової епохи можемо винести для себе головний урок, який проголосив "головний єврей" за версією Гітлера: "Ніколи, ніколи, ніколи не здавайтеся!" Пам'ять вічна...