Юрій Фасольняк, Андрій Сандул - історики, випускники історичного факультету КДПУ (2005 р.) - завітали до студентів-істориків 20 лютого цього року зі звітом про результати археологічних розвідок в межах Кривого Рогу. З червня по вересень 2017 р. в межах селища Горького (колишнє с. Колочевського) м. Кривого Рогу відбулися археологічні розкопки кургану (інвентарний номер 7812) епохи енеоліту та бронзового віку (3,5-1 тис. років до н.е.). Курган обіймав площу 160 м2. На час розкопок його максимальна висота сягала близько 3 метрів. Студенти першого та другого курсів історичного були на розкопі восени 2017 року. Тепер вони зацікавлено ознайомились з результатами експедиції, які фахово, з наданням фотодокументів представили Юрій Фасольняк та Андрій Сандул – учасники експедиції.
На підготовчому етапі під час експедиції було проведено розмітку кургану з використанням дерев’яних кілків. Для встановлення характеру та визначення місць поховань застосовувався метод стратиграфії – вивчення штучних насипів в розрізі ґрунту. Дослідження дозволило виявити 15 поховань різних археологічних культур: бабинської, ямної та катакомбної. Серед знайдених артефактів виокремлені: кам’яна полірована сокирка з боковим орнаментом (вважається символом влади вождя), кілька ритуальних горщиків, серед яких один орнаментований, 2 кам’яних жертовника, кістяна дитяча іграшка, крем’яні вістря стріл. Поряд із цим не обійшлося і без супутніх знахідок сучасного часу – періоду Другої світової війни: мінометна міна та гарматний снаряд.
Нижче давнього горизонту (основа кургану) знайдено кам’яний кромлех у вигляді кола, який за припущенням, нагадував змія. У центрі кола, поряд із кам’яною плитою – олтарем, розташовувалося найперше поховання, що свідчить про високий соціальний статус померлого.
Фідбек від студентів не забарився.
Аліна Латипова
Неймовірно цікава лекція про археологічні розвідки в межах Кривого Рогу *__* Ці фото просто говорять самі за себе)
Оскільки сама маю досить маленький, але все-таки досвід щодо розкопок, уявляю як це складно, особливо влітку.