5 листопада 2021 року на факультеті української філології Криворізького педагогічного в онлайн-режимі відбулася навчальна екскурсія. Заняття проходило в межах співпраці з Національним музеєм літератури України.
Модератором та ініціатором проведення лекційного заняття в такому форматі стала канд. філол. наук, доц. кафедри української та зарубіжної літератур Н. В. Яременко. Темою заняття з дисципліни «Історія української літератури» була «Література української діаспори: МУР».
Екскурсію експозиціями музею провела старший науковий співробітник Національного музею літератури України Олена Круківська, яка показала студентам фотокартки, малюнки, збірки, книги, щоденники, газети представників мистецького українського руху.
«Закінчення Другої світової війни спонукало виникнення культурної еміграції. Мільйони людей опинилися на європейських теренах, і серед них сотні українських культурних, громадських і політичних діячів, які не збиралися повертатися на Батьківщину. Вони почали друкувати газети, публікувати статті й книги з метою виправдання свого перебування за кордоном та небажання повертатися до СРСР. Саме в той час з’являється памфлет Івана Багряного, в якому він засуджує більшовицько-сталінську систему та розкриває злочини, що скоювала радянська система», – зазначила представниця Національного музею літератури України.
Пані Олена детально висвітлила елементи творчості та життя Уласа Самчука, Юрія Шевельова, Івана Багряного, Василя Барки, Докії Гуменної, Тодося Осьмачки та інших видатних письменників тієї доби.
«Сучасні реалії змушують нас шукати нові способи реалізації багатьох навчальних проєктів. Відвідати Національний музей української літератури ми планували давно. Однак, на жаль, це не вдалося зробити до введення карантинних обмежень. З часом виникла думка про можливий онлайн-формат заходу. Працівники закладу з розумінням поставилися до нашого прохання і допомогли з організацією. Велика подяка пані Олені Круківській за змістовну й натхненну розповідь про реалії життя і творчості митців МУРу. Сподіваємося, що подібна взаємодія з історико-культурними осередками країни стане системною», – розповіла прес-центру Н. В. Яременко.
Наприкінці лекції здобувачі вищої освіти подякували О. Круківській за змістовне заняття й демонстрацію великої кількості цікавих літературних збірників, книг і паперових видань того часу.
Дякуємо представниці музею за можливість відвідати літературну навчальну екскурсію!