img44

На початку нового року музей історії КДПУ готує список особливих дат, значущих для громади нашої alma mater. 2021 не став винятком. Прес-центр пропонує огляд Календаря пам’ятних дат на 2021 рік.

img45

Перша будівля університету

Календар має чітку й зрозумілу структуру. Завідувачка музею історії КДПУ, ст. лаборант кафедри історії України та правознавства факультету географії, туризму та історії В. А. Фінічева упорядкувала його події за місяцями. На початку переліку подано загальні дати, не прив’язані до конкретних днів. Серед таких подій виокремимо ювілеї введення в дію першого (довоєнного) навчального корпусу Криворізького педагогічного, який було зруйновано під час боїв за визволення Кривого Рогу від нацистської окупації (лютий 1944 р.) (85 років) і повоєнного головного навчального корпусу Криворізького педагогічного (55 років). У 2021 році святкуємо тридцятирічний ювілей функціонування кафедри соціології (нині – соціології та масових комунікацій) як самостійної структурної одиниці, завідувачем якої було призначено першого на Дніпропетровщині доктора соціологічних наук – проф. Г. О. Котельнікова; та інші цікаві дати.

img79

Сергій Іванович Аладкін (1939 – 1941)

Серед подій І кварталу нового року – 145-річчя від дня народження літературознавця, освітнього й церковного діяча Степана Юхимовича Гаєвського (1876-1975) – засновника та першого секретаря Київського будинку вчених (1927–1928 рр.), члена Наукового Товариства імені Шевченка, Української Вільної Академії Наук; 80-та річниця видання першого тому Наукових записок Криворізького педагогічного інституту, редакційну колегію якого очолювали С. І. Аладкін, К. К. Фасулаті та Ф. К. Косик. Із цим унікальним виданням можна ознайомитися в інформаційно-бібліографічному відділі бібліотеки КДПУ.

img80

Митрофан Дем’янович Бонь (1951-1961)

ІІ квартал розпочнеться відзначенням у квітні 110 років від дня народження вченого-фізика Феодосія Михайловича Федченка (1911-2002), винахідника нового типу маятникового астрономічного годинника, студента першого набору Криворізького інституту професійної освіти (КІПО), випускника фізико-математичного факультету Криворізького педагогічного інституту 1934 р. У червні святкуємо 115 років від дня народження кандидата хімічних наук, доцента Митрофана Дем’яновича Боня – директора, завідувача кафедри хімії Криворізького державного педагогічного інституту у 1951-1961 рр. та 45 років, як у стінах Криворізького педагогічного було обладнано астрономічний комплекс, на базі якого до кінця 80-х років ХХ ст. проходили заняття з астрономії та здійснювалися консультації з питань вивчення зоряного неба.

img113

У ІІІ кварталі відзначимо 120 років від дня народження Сергія Івановича Аладкіна – директора Криворізького педагогічного інституту у 1939-1941 рр. та 35 років уведення в дію навчального гуманітарного корпусу (вулиця Героїв АТО, 79А). IV квартал розпочнеться святкуванням 70-ї річниці першого повоєнного нагородження нагрудним знаком «Відмінник народної освіти Української РСР» восьми викладачів Криворізького державного педагогічного інституту «За відмінну й сумлінну працю та зразкову постановку навчально-виховної роботи» (наказ Міністра освіти УРСР Г. Пінчука від 15 серпня 1951 р. за № 509/к), а також 85 років від дня, коли переможцем міського шахового турніру став студент Криворізького педагогічного інституту В. Колпаков.

img131

Плідним на яскраві події буде 2021 рік для громади факультету географії, туризму та історії, яка буде відзначати 100-річчя кандидата географічних наук, доцента Тимофія Андрійовича Клевцова (1921-1999) – декана природничого факультету (1955-1959), проректора з наукової роботи КДПІ (1964-1983), голови Криворізького відділення Українського Географічного Товариства (1964-1983), головного ініціатора та організатора відкриття географічної спеціальності у Криворізькому державному педагогічному інституті, викладача географічних дисциплін. Відбудеться відзначення 30-ї річниці найбільш «далекої» (13 тис. км від Кривого Рогу) комплексної польової практики перших студентів-географів із виїздом на о. Сахалін та Курильські острови й 40-річчя здійснення набору на спеціальність «Географія і біологія».

У Календарі пам’ятних дат на 2021 рік можливі доповнення. Слідкуйте за публікаціями на сайті КДПУ!