Кафедра історії
Факультет географії, туризму та історії

08 травня 2019 року студенти І-го курсу сп."Історія" спілкувалися з актуальних проблем формування моделі пам'яті Другої світової війни та емоційно-змістового забарвлення 8 та 9 травня як складової цієї пам'яті.

08.05 aud

Тематичною підводкою до дискусії стали виступи магістрантів-істориків Ярослава Щербака щодо різних поглядів на відзначення Дня перемоги/пам’яті; Михайла Сазонова по питаннях існуючих моделей історичної пам'яті українців та Влада Гордієнка - про втрати у війні та її наслідки.

      08.05 scherbak    08.05 gordienko

Історія двох дат – 8 та 9 травня пов’язана з тим, що акт про капітуляцію, названий "остаточним", підписали 8 травня о 22:43 за центральноєвропейським часом, або в 0:43 за московським. Припинення вогню було призначено на 23:01 за Берліном – коли 9 травня настало також в країнах Східної Європи.

Вчені умовно визначають чотири моделі пам’яті про Другу світову війну. У країнах «старої» Європи пам’ятні заходи відбуваються здебільшого 8 травня, з огляду на точну дату підписання Акту капітуляції. Окрім того, наступного дня, 9 травня, європейці святкують День Європи. Логіка відзначення цієї дати вибудовується за принципами, викладеними у Резолюції Генеральної асамблеї ООН, котра не містить жодних обмежень щодо уже існуючих традицій відзначення, закликає зберігати пам’ять про жертви війни та не допустити повторення чогось подібного у майбутньому.  

У Росії День перемоги святкують 9 травня пафосно із військовими парадами, салютами та культом радянських воєначальників.

Для Німеччини ситуацію з відзначенням 8-9 травня досить точно висловив перший президент ФРН Теодор Хойс, визначивши 8 травня трагічним і проблематичним парадоксом, адже в цей день Німеччина була одночасно знищена і врятована.

Нові члени Євросоюзу  мають свою, окремішню та консолідовану, позицію: для них політика пам’яті полягає, по-перше, у вимогах до Росії визнати свою відповідальність за злочини та окупацію країн Центрально-Східної Європи, а по-друге, в ініціативах щодо внесення своєї пам’яті про досвід життя під совєтами до спільного панєвропейського наративу.

І тут логічно постає питання про модель історичної памяті українців. Зокрема, з огляду на дослідження д-ра політ.н. В.Гриневича, говоримо про існування двох конкуруючих моделей – української (самостійницької), налаштованої на творення незалежної, зорієнтованої на Європу демократичної держави і пострадянської (малоросійської), що плекає проросійські симпатії і ностальгує за СРСР. Проблема української історичної пам'яті набула актуальності в момент постання незалежної української держави, а етапи формування політики пам'яті, зокрема і моделі пам'яті війни,  чітко пов’язані з особливостями правління Президентів України.

08.05 Pechenina

Модератором безпосередньо дискусії, під час якої першокурсники мали можливість висловити свої аргументовані «за» і «проти» відносно «святкування» чи «вшанування», стала к.і.н., доцент Н.А.Печеніна.

 

 

 

7769
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша
Грудень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31