18 листопада 2024 року на онлайн-лекції к. філол. н., доц. Тетяни Трофименко, доцента кафедри історії української літератури Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, здобувачі бакалаврського, магістерського й освітньо-наукового (доктор філософії) рівнів вищої освіти факультету української філології мали змогу дізнатися про основні тенденції сучасної української літературної критики. Замовником цієї гостьової лекції офіційно виступив Криворізький державний педагогічний університет у межах проєкту Єнського університету (Німеччина, https://www.ukr.uni-jena.de/uk/30/navchalni-proyekti) та за підтримки DAAD.
Доповідачка від 2016 року очолює літературознавчу секцію Харківського історико-філологічного товариства, є авторкою книжок «Окололітературне. Усе, що ви хотіли знати про сучасну українську літературу» та «Усе, що ви хотіли знати про українську літературу. Романи» (вийшли друком у харківському видавництві «Віват»); нині також і викладачкою Інституту міжкультурних досліджень Центрально-Східної Європи Варшавського університету.
Пані Тетяна Трофименко як дослідниця літератури, літературна критикиня підготувала приблизно 200 рецензій та оглядів, присвячених сучасній українській літературі, для сайтів «МедіаПорт», «ЛітАкцент», «ZAHID.NET», «Буквоїд», «KORYDOR», «Українська правда. Життя», «Тексти» «Новинарня», журналу «ШО» та ін. Вона поділилася своїм досвідом роботи у журналах, в інтернет-виданнях. Акцент під час лекції пані Тетяна Трофименко зробила на просвітницькій місії, ідеологічному вихованні, антиросійському спрямуванні сучасної літературної критики, залученні читача до активного літературного життя.
Лекторка відзначила, що зараз літературна критика розширює свої межі впливу на реципієнта; критиками часто виступають не письменники, а проактивна читацька аудиторія бере на себе функцію «інституту репутації». Найбільш актуальною сьогодні є критика на воєнну (комбатантську) літературу.
Значну увагу Тетяна Трофименко приділила огляду сучасної літературної критики періоду російсько-української війни, виданням, інтернет-порталам, літературним блогам, які функціонують досить жваво і продуктивно; зупинилася і на дискусіях, що розгортаються на сторінках інтернет-видань.
Дякуємо шановній пані Тетяні Трофименко за цікавий, інформативний виклад, що допоможе здобувачам освіти зорієнтуватися у просторі сучасної літературної критики, почерпнути нові ідеї для навчання й подальшого професійного становлення. Відгуки здобувачів освіти якраз і засвідчують їх зацікавлення тематикою й високу оцінку прослуханої лекції.