Якісна підготовка фахівців в значній мірі залежить від однієї з головних складових навчального процесу – наукової роботи студентів. У закладах вищої освіти передбачені наступні її форми – робота у наукових гуртках, виконання та захист курсових, магістерських робіт, подання тез на участь у наукових студентських конфененціях, виступи на них, оформлення статей до друку.
Протягом 2020/21 навчального року студенти спеціальності Історія були активними учасниками всіх форм науково-дослідницької діяльності, не дивлячись на те, що протягом останнього навчального року форми навчальної діяльності зазнали переформатувань і стрімко переходили в онлайн.
Цього навчального року на кафедрі історії працювало 13 проблемних груп. До роботи в проблемних групах було залучено 65 студентів. Основна проблематика – це актуальні теми історії України, провідні теми основних курсів всесвітньої історії.
Два студента стали учасниками Міжнародних конференцій - 74-а Міжнародна наукова конференція “Каразінські читання” (м. Харків, квітень 2021 р.), взяв участь студент першого курсу магістратури Сергій Корнієнко, тема доповіді «Сприйняття населенням Дніпропетровщини подій Великого терору 1937-1938 рр.» (науковий кервник канд. істор. наук Р. Шляхтич); Тенденції та перспективи розвитку науки і освіти в умовах глобалізації (м. Переяслав, березень 2021 р.), взяв участь студент другого курсу Владислав Набивач, тема доповіді «З історії створення першої в Україні електрифікованої залізничної лінії Долгінцево – Запоріжжя» (науковий керівник ас. А. Дробот).
Студентки першого курсу магістратури Єлізавета Вчорашня та Наталія Тацюк стали учасницями ІІІ Всеукраїнська науково-практична онлайн конференція «Історія України в регіональному та глобальному вимірах» (м. Маріуполь,лютий 2021 р.) Теми доповідей Є. Вчорашньої «Європейський вибір майбутнього України: перспективи, ризики та майбутні альтернативи», «Періодична преса, як провідний засіб нацистської агітаційно-пропагандистської діяльності на території України під час окупації (1941–1944 рр.)»; тема доповіді Н. Тацюк «Використання праці військовополонених та інтернованих під час відновлення м. Кам’янського (Дніпродзержинська) у 1944–1948 рр.»
Треба зазначити, що ці студентки є активними учасницями студентських наукових конференцій вже з другого курсу (2018 р.) навчання на спеціальності. Зокрема вони брали участь у студентській науковій конференції, що протягом 20 років проводиться істориками на базі КДПУ і мала статус і Всеукраїнської, і Міжнародної – «Гуманістичні цінності світових цивілізацій».
Досвід підготовки тез, виступів, апробація результатів наукових досліджень сприяє активному завершенню магістрантками випускних робіт (науковий керівник канд. істор. наук, доц. В. Яшин). Є. Вчорашня, Н. Тацюк у 2021 р. взяли участь у проєкті «Німецькі сліди в Україні», Університет м. Регензбург, ФРН. (Вчорашня Є., Тацюк Н. Deutsche spuren in der architektur und im bau von industriestädten der süd-ukrainischen region). Наталя Тацюк взяла участь у пленарному засіданні підсумкової студентської наукової конференції КДПУ (травень 2021 р.).
У конференціях регіонального і міського рівня взяли участь 13 студентів-істориків. Вони працювали у 8 конференціях. Зокрема у конференції «Сучасні погляди на актуальні питання вивчення правознавства: історико-правова ретроспектива та сьогодення», проведеній у КДПУ в листопаді 2020 р., взяли участь Денис Греков, студент другого курсу ( тема доповіді «Формування багатопартійної системи (поч. 90-х рр. ХХ ст.»), Діана Назаренко (тема доповіді «Правове регулювання протидії домашньому насильству»).
У ІІ Міжрегіональному науково-практичному форумі «Актуальні питання взаємодії суб’єктів, які мають здійснювати заходи з реагування та профілактики на випадки насильства у закладах освіти» взяли участь студенти третього курсу - Владислав Кутьков, Владислав Сотніков, Євгеній Складенко, Богдан Грищук, Олександр Холодняк. Тематика доповідей була присвячена розгляду заходів протидії булінгу і кібербулінгу в Україні.
У VІІ історико-краєзнавчих читаннях «Криворіжжя: погляд у минуле…» взяли участь студенти другого, третього курсів, першого курсу магістратури. Серед них Діана Назаренко, Владислав Набивач, Олександр Холодняк, Аліна Латипова.
За 2020/21 рік студенти-історики підготували до друку 16 статей.
Це результат роботи дослідників, що вже мають досвід такої діяльності.
А першим етапом у формуванні професійних здібностей студента як майбутнього науковця є курсова робота. Вона сприяє формуванню початкових навиків наукового пошуку та забезпечує більш глибоке розуміння історичних процесів, особливостей наукового мислення.
Протягом 18-21 травня на кафедрі історії тривав захист курсових робіт. У форматі відеоконференції. В присутності бажаючих та активно залучених до процесу дискусії з заявлених тем. Науковими керівниками стали канд. іст. наук, доцент А. Тарасов, завідувачка кафедри, канд. іст. наук, доцент Н. Печеніна, канд. іст. наук, доцент Т. Мак, канд. іст. наук, доцент В. Москаленко, канд. іст. наук, доцент В. Яшин, канд. іст. наук Р. Шляхтич, канд. філософ. наук І.Панафідін, асистент кафедри А. Дробот.
Саме у співтворчості студента-дослідника та викладача можлива якісна студентська наукова праця. Комісія відзначила найкращі роботи. І за складністю тем, і за постановкою завдань та їх розв’язанням, і за аргументованим захистом роботи.
Діана Назаренко. Репресивна політика радянської влади щодо криворізької інтелігенції 30-х років XX століття.
Вікторія Кухарук. Політика радянської влади в Україні (1919-1921)
Аліна Дика. Життя та діяльність Василя Кучабського.
Владислав Набивач. Модернізація підприємств Кривбасу в 30-ті роки ХХ ст.
Людмила Лозицька. Війна Білої та Червоної троянд в англійській літературі.
Інна Рубан. Політика українізації в освітній сфері УСРР (1920-ті рр).
Анастасія Шевченко. Діяльність Пресової кватири УСС в 1915-1918 рр.
Владислав Тарасенко. Військове мистецтво запорізьких козаків.
З відеофрагментами з захисту курсових робіт можна ознайомитись тут:
Крім участі у конференціях різного рівня, виступах з доповідями студенти-історики мають ще майданчик, на якому можуть презентувати результати своїх наукових досліджень, вчитись вести дискусію, відстоюючи свої результати – це дискусійний клуб Агора. Клуб безперервно працює п’ять років. Проведено 74 засідання. Цьогоріч з доповідей, що містили результат наукових розвідок організатори відзначають дискусію, що провели магістрант першого року навчання Дмитро Чижик ( "Бій під Крутами") Тему, запропоновану студентом третього курсу Олександром Холодняком, що була присвячена даті святкування Незалежності України та проблемам правонаступництва держави Україна. Тему, з якою прийшов на Агору випускник історичного, активний учасник студентських наукових конференцій Олексій Гетманов. Він запропонував до обговорення в клубі проблеми глобалізації в світі, що не пролунала вперше на Агорі, але були розглянуті нові аспекти, що є важливим для слідкування за темою.
Викладачі кафедри не пропускають можливостей залучити студентів до дослідницької діяльності і у форматі круглих столів з нагоди визначної дати, або актуальної проблематики. Так було і цього року.
Дмитро Яворницький заслуговує привернути увагу студентів до дня його пам’яті.
День Соборності – традиційно проводиться істориками з актуалізацією на історичному аспекті.
Друга Світова та її історія. Продовжуємо осмислювати парадигму.
Конституція України і важлива дата в її існуванні – не пройшла поза увагою істориків.
Як і День Європи. До якої ми долучаємось, акцентуючи увагу студентів не тільки на проблематиці досліджень, але й доброчесності їх виконань.