Кафедра зоології та методики навчання біології
Природничий факультет

Уманская Марія Студентка 1 курсу магістратури, група  БП-13м.

Науковий керівник: старший викладач Коцюруба Валерій Віталійович.

Напрямки дослідження: малакофауна Криворіжжя, географічне поширення та біотопічний розподіл,  роль молюсків в живленні птахів.

Дослідження проводяться з 2015 р. Встановила перебування 5 наземних та 4 прісноводних видів молюсків. За таксономічним розподілом які відносяться до 3 рядів, 8 родин, 9 родів та 9 видів. Найбільше число видів предстановлено рядом Pulmonata – 6. Ряд Architaenioglossa представлений 2 видами та ряд Hygrophila - 1 вид. Встановила попередні дані з біотопічного розподілу молюсків (на 2016 рік): водні екосистеми - 4 види (26 екземплярів), відкритий простір, пустирі та агроценози - 5 видів (424 екземпляри), лісові біотопи - 5 видів (13 екземплярів), селітебна зона міста - 4 види (12 екземплярів), техногенні водойми - 2 види (13 екземплярів). За 2016-2017 роки зібрала, зафіксувала, визначила  та переміряла понад 700 екземплярів молюсків.

Стаціонари Уманська

Для визначення використовує  різноманітні визначники наземних молюсків, такі як Гураль-Сверлова Н.В. «Визначник наземних молюсків України».

Проміри молюсків робить за допомогою штангенциркуля, та електронних важелів. Для визначення промірів використані основні параметри: ВЧ (висота чашечки), ШЧ (ширина чашечки), РЧ (радіус чашечки), ВУ (висота устя), ШУ (ширина устя), ШООв-ШООн (ширина останнього оберта відповідно верхньої та нижньої сторони), ШПО (ширина передостаннього оберта), ШТО (ширина третього оберту), ДВОв-ДВОн ( діаметр внутрішніх обертів з верхньої та нижньої сторони).

Bithynia tentaculata Уманська Марія 3 Brephulopsis cylindricaУманська Марія 2 Cepaea vindobonensis Xeropicta derbentina

Молюски в живленні птахів вивчала методом аналізу вмісту пелеток, вмісту шлунків та вола птахів  та в ході  візуальних спостережень. Виявлені молюски в живленні сірої ворони, крука, дрозда-горобинника. Доповідала про результати своїх досліджень  на підсумковій науковій студентській конференції кафедри.