В квітні місяці 2023 року зі студентами 3 курсу природничого факультету, факультету географії, туризму та історії та студентами фізико-математичного факультету відбулась онлайн-зустріч на тему: «Конфліктна ситуація та конфлікт. Стилі поведінки у конфліктних ситуаціях», на якій здобувачі освіти ознайомились з поняттям «Конфлікт». Ознайомилися з техніками вирішення конфлікту.

конфлікт.jpg

 

                             Конфлікт – це зіткнення протилежно спрямованих, несумісних одна з одною тенденцій, інтересів, думок, поглядів; серйозні розбіжності; гостра суперечка.

                            Зважаючи на те, що конфлікт явище соціальне, слід розуміти за яких умов він виникає.

конф2.jpg

 

                 Умовами виникнення конфлікту є:

            1. Присутність одного, двох або більше людей.

            2. Наявність протилежних поглядів,  позицій, думок.

            3. Зіткнення протилежних позицій,поглядів, думок.

               Слід пам’ятати, що конфліктують не люди самі по собі, а їх мотиви, цілі, погляди.

               Основні причини конфлікту: неможливість слухати, непорозуміння між партнерами по спілкуванню, не можливість погодитись, емоційна нестриманість.

               У конфліктних ситуаціях існує п’ять способів поведінки: компроміс, співпраця, уникнення, протистояння та пристосування.

Компроміс – це часткове задоволення інтересів обох сторін у конфлікті.

Плюси та мінуси цієї стратегії: хоча інтереси всіх конфліктуючих сторін враховуються у компромісі, цей результат можна назвати справедливістю, але слід пам’ятати, що в більшості випадків компроміс можна розглядати лише як проміжний етап у пошуку для обох сторін способу вирішіть конфлікт до повного задоволення рішенням.

Співпраця. Вибираючи цю стратегію, учасники прагнуть вирішувати конфлікти так, щоб виграли всі. Він не тільки враховує позицію іншої сторони, але й прагне задовольнити іншу сторону.

Плюси та мінуси цієї стратегії: Цей підхід сприяє розвитку взаємоповаги, розуміння та довіри, тим самим роблячи відносини більш міцними та стабільними. Якщо предмет спору важливий для обох сторін, цей спосіб вирішення конфлікту можна вважати найбільш конструктивним.

Уникнення. Характеризується самоусуненням протилежної сторони. При виборі цієї стратегії конфлікт або вирішується незалежно від інтересів, або переростає в іншу конфліктну ситуацію.

Переваги та недоліки цієї стратегії: Ця стратегія може бути корисною, коли тема конфлікту не дуже важлива, або коли немає необхідності підтримувати довгострокові відносини з іншою стороною конфлікту. Але у довгострокових відносинах важливо відкрито обговорювати всі спірні питання, а уникнення наявних труднощів призведе лише до накопичення невдоволення та напруги.

Протистояння. Своєрідне змагання, де кожна сторона в конфліктній ситуації використовує всі наявні інструменти для досягнення своїх цілей. З метою доведення правильності обирається  метод, який найбільш ефективно впливає на опонента у цій конкретній суперечці. Основна мета – виграти суперечку будь-якою ціною.

Плюси та мінуси цієї стратегії: вперте відстоювання власних інтересів, одночасно завдаючи шкоди інтересам іншої людини, може допомогти одній людині тимчасово не відставати в конфліктних ситуаціях. Однак цей метод не підходить для тривалих відносин.

Пристосування. Вирішуються конфліктні ситуації, які “не приносять користі” під реальним або уявним тиском з боку іншої сторони. Протистояння закінчилося, але водночас стосунки між конфліктуючими учасниками все ще існують. Одним із варіантів адаптації є ухилення або пристосування.

 конф3.jpg.jpg

                        Поради щодо ефективного розв'язання конфлікту:

  • З’ясуйте, що призвело до конфлікту:дії іншої сторони або ваше нерозуміння ситуації. Припускайте краще, намагайтеся з'ясувати, що мав на увазі опонент. Ставте правильні і тактовні запитання.
  • Відстоюйте свою позиціюале не тисніть на співрозмовника. Не вимагайте, щоб людина змінилася. Тиск обмежує можливості обох сторін і не сприяє вирішенню конфлікту.
  • Стежте за тим, що говорите.Не принижуйте опонента, не узагальнюйте (не використовуйте слова «завжди» і «ніколи»), говоріть про конкретні речі, вирішуйте основну проблему, не чіпляйтеся за дрібниці.
  • Стежте за своїми емоціями,не ігноруйте їх, але й не дозволяйте їм керувати вашою поведінкою. Говорячи про те, що ви відчуваєте, ви пояснюєте опонентові вашу позицію («Мене дуже засмучує, коли люди порушують свої обіцянки. Будь ласка, краще не обіцяй того, чого не можеш зробити»).
  • Не бійтеся йти на поступки.Поступка не означає поразку, а дає змогу продовжити діалог. Гнучке і творче ставлення до ситуації –одна з умов управління конфліктом.

                       Уникнути конфлікту допоможе педагогіка партнерства, принципами якого є:

–  толерантність;

–  креативність;

–  неординарність.

                 друзі2.jpg     

                   Вправи для вирішення конфлікту:

  • Вправа «Остання зустріч»
  • Вправа «Єдність» (на групову згуртованість)
  • Вправа «Позиція»
  • Рольова гра «Випадок із життя»
  • Вправа «Довірче падіння» тощо.
22094
Календар подій
Останні статті
Популярне на сайті
Афіша